Strypning Derbi Senda 125?

Mockba skrev:
Hejsan. Jag funderar starkt på att köpa Derbi Senda 125. Vet någon vad det finns för strypning på dem, och är där bra ös i dem ostrypta?

Här har ni hojen.http://www.blocket.se/view/6463570.htm?caller=es_s&l=0&c=1&city=0
MVH // Jonas

Posta rätt länk//Patrik

Såja :hihi // Jonas
Derbis 125a motard är en 4-tak som du förmodligen vet och det finns inga strypningar i den.. Om det e bra ös i den vet jag inte då jag alldrig har provat en 125cc 4-takt.. men den ligger väll på 13hk om jag inte mins HELT fel :brinnerup
 
Mockba skrev:
Hejsan. Jag funderar starkt på att köpa Derbi Senda 125. Vet någon vad det finns för strypning på dem, och är där bra ös i dem ostrypta?

Har varit inne på att köpa den också men den har samma trista motor som honda xl125r och den har jag kört på körskolan, kan bara säga att det är den ända 125:a som du behöver vara rädd att bli omkörd av en trimmad moppe på. :död

En här på forumet la drygt 6000 kr på motor delar och den är inte över 15 hästar än.

Desutom är sadeln och framlapan ful.
 
Jag kör om Derbi hojarna utan problem med min gamla CB från 1981. Behöver jag säga mer? Jaja, iaf så är dom inte strypta. Dom behöver helt enkelt inte strypa dom pga av den låga orginaleffekten.
 
absolut en fin hoj om du tänker köra strypt men det verkar inte så. Lite karakteristiska 4t drag är ju hållbarhet och framförallt mycket bränslesnåla.
 
tvålen skrev:
Jag kör om Derbi hojarna utan problem med min gamla CB från 1981. Behöver jag säga mer? Jaja, iaf så är dom inte strypta. Dom behöver helt enkelt inte strypa dom pga av den låga orginaleffekten.

:yoparty

Visst är det 16hk i den gamla (Men ack så sexiga) skorven?

Derbin ligger vell på 12hk?
 
Om jag var dig skulle jag ha valt en 2-t hoj eftersom det är mer drag.

Men det är ditt val. Finns ju flera fördelar också med 4-t.

Här har du en länk med fördelar/nackdelar till 2-T 4-T. http://bike.se/forum/thread.php?t=44025
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top