STRYPNING 25Kw till R6 - HJÄLP

  • Thread starter Thread starter mogge1
  • Start date Start date
De skruvar iaf inte isär hojen på besiktingen. De brukar inte ens provköra den så det ska inte vara någon fara.

/Micke
 
mogge1 skrev:
Ha köpt strypningssats från MC-kompaniet,
4 brickor, 4 små rör.
Brickorna är på plats under förgasarna i insugsgummit till cylindrarna.
Rören är väl någon form av gas stopp, trottelstoppare, men hur/var ska dessa monteras ? Någon som kan förklara eller vet om det finns en bild någonstans på nätet?

Har skruvat av de "svarta kåporna" på förgasarens framsida några gånger då jag vill ha in dem där, men lyckas inte få dem att passa på något sätt. de får liksom inte plats. Sen sa de på Mc-kompaniet att de kunde sitta i luftburken med men där finns det verkligen inget ställe att sätta dem på..

Har pratat med MC-kompaniet med men de skulle återkomma då varken han som svarade i telefon eller meken visste riktigt.
Det är till en R6:a -01.

Någon som vet ?? :kocko :3freak :gnissla :va :confused:
Du är och letar på rätt ställe, de skall sitta under de "svarta kåporna" trädda över fjädern. Dessa skall hindra trottlen att lyfta sig mer än ett par mm (väldigt litet lyft iallafall). Plockade precis bort trottelstoppen på en R6-01:a men behöll strypbrickorna,Jag var orolig att den skulle gå för magert när trotteln ej lyfter mer än någon mm. Men man kanske tänker helt galet.
 
mogge1 skrev:
ok ok.. uppringd av mc kompaniet som i sin tur utrett saken och de ansåg oxå att det var bäst o skita i de här små rören, brickorna skulle vara nog för effekten.. varför då skicka med skiten ?? hehe..

De passar INTE vid fjädern där.. men men.. nu e brickorna på plats !

tack iallafall..


Jag besikta utan några brickor eller nånting på min FZR 600 när den va strypt, ingen som märkte nåt, så hårt trycker de inte runt bes.huset:)
 
Dirtyjove skrev:
Jag besikta utan några brickor eller nånting på min FZR 600 när den va strypt, ingen som märkte nåt, så hårt trycker de inte runt bes.huset:)

jag har bara de där rören till min... :rolleyes: eller hade iaf, dom sitter i polarens hoj som är nånstanns just nu. :näsblod


jet9.jpg
runt fjädern ska de sitta.

EDIT: bilden är från en FZR 600, men det bör se ungefär likadant ut.
 
Last edited:
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top