Strypa en BMW R100RT?

iioR

Ny medlem
Gick med
26 Mar 2014
Ort
Stockholm
Hoj
BMW R100RT
Hej! Jag är en 21-årig grabb som precis ska skaffa mc-kort och vill skaffa en BMW R100RT och bygga till cafe racer som hobby projekt! Men jaq får inte köra en mc med mer än 35kW... så jag undrar om det finns en möjlighet att strypa en BMW R100RT årsmodell kring 80?
 
Ett tips: Vill du strypa så kan du lika gärna leta efter en R45... Varför du nödvändigtvis letar en R100RT övergår mitt förstånd om du ändå tänker slakta den. Leta en vanlig naken R-hoj istället, tex en gammal polishoj så blir det mindre jobb för dig och fler fina BMW kvar åt dem som uppskattar veterantouringhojar.
Att strypa effekten på en BMW boxer är säkert görligt, men du hinner bli 24 innan den blir klar i vilket fall.

Vill inte låta negativ, vi bygger själva precis en scrambler av en sällsynt risig vanlig R100 men då renoverar vi rubbet också från början.
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top