Stripkörning i Norrtälje 20/9

PatrikL

Ny medlem
Gick med
18 Dec 2005
Ort
Norrtälje
Hoj
Kawasaki ZX12R, 1427 PSB. Honda CRF 450 R
Tack för idag!!

Var grymt roligt och det blev ju sol också på dagen med torr bana.

Tack till Quadshopen och Insane racing!!:tummenupp

Tack för att man träffar så mycket trevligt folk på dessa tillställningar..

Hoppas verkligen det blir en fortsättning av detta nästa år...

Hoppas vi ses på Kjula imorgon, men helt klar värt att lägga denna dag på hemmaplan istället för Eskilstuna..

Mvh
Patrik
 
Last edited:
Va, fan...
Ni skulle sagt till att evenemanget fanns så hade man tagit vägarna förbi. Var precis ute vid Kapellskär och vände i annat ärande.

Ja, vi borde kanske sagt mera, men det fanns under en tråd före racet, var också lite försiktiga denna gång, då det var en testdag och arrangörerna ville inte ha så mycket publik första gången.
Det var ca 8 hojar varav Andersson Turbos var värst. 8 snortrimmade mopeder från hela landet, 8 Quadracers och 14 riktigt riktigt vassa bilar.

Men nästa år, hoppas vi detta blir ett publikevent.

HaDe
Patrik
 
Ja, vi borde kanske sagt mera, men det fanns under en tråd före racet, var också lite försiktiga denna gång, då det var en testdag och arrangörerna ville inte ha så mycket publik första gången.
Det var ca 8 hojar varav Andersson Turbos var värst. 8 snortrimmade mopeder från hela landet, 8 Quadracers och 14 riktigt riktigt vassa bilar.

Men nästa år, hoppas vi detta blir ett publikevent.

HaDe
Patrik
Oh well :)
Säg till nästa gång så dyker jag upp med följe.
 
Tackar för en trevlig dag, hoppas att det blir en fortsättning nästa år:tummenupp .
Mina tider från dagen nedan.

/Ingvar
 

Bifogat

  • tider.jpg
    tider.jpg
    89.9 KB · Visningar: 43
Jag får också tacka för en trevlig dag. Jag och Ingvar B åkte dit tillsammans på våra hojar. Jag sålde in idén att vi skulle ta gamla vägen längs kusten upp. Det skulle ju säkert vara en torr fin morgon. det var det inte. Dert var regnblött och när vi kom fram var både min och Ingvars nyputsade hosar grisiga som en vinterbil. Väl framme blev det en stunds väntan av småprat och tittande på varandras fordon innan solen bröt fram och torkade strippen så att dagen kunde börja. Stort tack till arrangören Glenn Ocklund samt alla funktionärer. Precis ett sånt opreptentiöst stockholmsnära dragrace där man kan köra med gathoj som jag längtat efter. Lite som "Stans snabbaste hoj"-tävlingarna på 80-talet

Här är lite bilder. Är det ngn avbildad som vill att ngn bild ska bort så säg till.
 

Bifogat

  • IMG_0355.JPG
    IMG_0355.JPG
    74.4 KB · Visningar: 65
  • IMG_0353.JPG
    IMG_0353.JPG
    54.6 KB · Visningar: 55
  • IMG_0352.JPG
    IMG_0352.JPG
    38.9 KB · Visningar: 53
  • IMG_0351.JPG
    IMG_0351.JPG
    77.1 KB · Visningar: 58
  • IMG_0350.JPG
    IMG_0350.JPG
    54.5 KB · Visningar: 44
  • IMG_0349.JPG
    IMG_0349.JPG
    71 KB · Visningar: 52
  • IMG_0348.JPG
    IMG_0348.JPG
    67.8 KB · Visningar: 74
  • IMG_0347.JPG
    IMG_0347.JPG
    45.7 KB · Visningar: 54
Resten av bilderna. På den näst sista bilden är det Turbo-Andersson som kopplat upp sin lap mot hojen och analyserar dagens körningar.

Sportstern är Lasse "Hellmac":s Pro Twin Bike. Lasse tyckte som många att det var bra med ett sthlmsnära tillfälle att komma och träna och justera hojen.
 

Bifogat

  • IMG_0363.JPG
    IMG_0363.JPG
    58.4 KB · Visningar: 64
  • IMG_0361.JPG
    IMG_0361.JPG
    38.8 KB · Visningar: 51
  • IMG_0360.JPG
    IMG_0360.JPG
    59.3 KB · Visningar: 53
  • IMG_0359.JPG
    IMG_0359.JPG
    89.5 KB · Visningar: 8,168
  • IMG_0358.JPG
    IMG_0358.JPG
    69.3 KB · Visningar: 51
  • IMG_0357.JPG
    IMG_0357.JPG
    57.8 KB · Visningar: 55
  • IMG_0356.JPG
    IMG_0356.JPG
    77.4 KB · Visningar: 56
  • IMG_0354.JPG
    IMG_0354.JPG
    64 KB · Visningar: 377
Last edited:
Stort Tack till alla som var med och hjälpte till med att både arangera och ställa upp med både bilar,mc, quad och Scooter. Det blev en riktigt rolig dag när solen kom fram och alla kunde börja köra. Målet var att hitta tillbaka till racing nära publiken på en liten arena där alla kan få åka oavsett nivå,
själv tror jag sporten behöver flera möjligheter att kunna få prova på under ordnande former och kunna träffa förare och team som är mera rutinerade.

Det blev en historisk dag på många vis det var 8 år sedan det kördes förra gången här, nu återstår en lång resa med kommunen, polisen och flygklubben vi kör på så får vi se vart detta landar!
Lite bilder finns här www.quadshopen.se/Default.asp?ID=752


Glenn Ocklund
 
Ja synd att man inte visste, han dock se några race innan de slog igen. :tummenupp
 
Quad Racing

Vi i Team 4 Wheel tackar också för en kanon dag på banan!
var ju skit skoj att åka rakt fram med Quad med och inteb behövde man stå i flera timmar och tvätta när man kom hem heller:tummenupp
Bra jobbat Glenn och alla andra som hjälpte till!

Stefan"Quaden"Åberg
Finns lite bilder på http://www.4wheel.se
 
Nyheter
Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Back
Top