"Streetfighter" vilken typ av kläder gäller?

Svaret är väl egentligen enkelt - kör i kläder som du faktiskt kränger på dig inför VARJE tur!
Ett raceställ med airbag och värsta skydden fungerar jävligt dåligt om man inte använder det så att säga :-)

Personligen så trivs jag bra med mitt allvädersställ. Kör förresten streetfighter (Superduke 990).

This! Överlägset svar!
Här i sverige är det tabu att inte ha mc-kläder när man kör. Kommer man utomlands vet dom inte ens vad ryggskydd är. I USA kör dom inte ens med hjälm. Så kör i det du alltid får på dig utan att det ska behöva bli jobbigt!
 
This! Överlägset svar!
Här i sverige är det tabu att inte ha mc-kläder när man kör. Kommer man utomlands vet dom inte ens vad ryggskydd är. I USA kör dom inte ens med hjälm. Så kör i det du alltid får på dig utan att det ska behöva bli jobbigt!

Ja det är rätt stor skillnad utomlands, i Frankrike åker tom polisen utan skydd.

frenchcopDSC02951.jpg
Bild tagen i Paris förra sommaren, ca 30 grader varmt och härligt
 
Vad ska du med skinnställ till vid en vurpa i 30km/h? Ta de små skrubbade handflatorna som en man bara.

Landar man illa räcker 30 km/h för jävligt jobbiga skador. Jag bröt ryggen i 50-60 med ryggskydd, till exempel.
Så, håller med andra om att de skydden man använder är de bästa. Ska man köra som ett mongo (som vi alla gör lite då och då) är det bra att ta de bästa skydden för de turerna.
 
Last edited:
Vad ska du med skinnställ till vid en vurpa i 30km/h? Ta de små skrubbade handflatorna som en man bara.

För det är så mycket bättre, skönare och vettigare med skrapade händer än riktiga skydd där du bara reser dig upp utan den minsta skråman på händerna och fortsätter köra i en timme eller två.

Din logik är fantastisk. Helst av allt borde väl det där jäkla fegsnöret man har i bilarna tas bort också. Vem behöver sånt egentligen?
 
Som alltid blossar de intensiva diskussionerna upp fortare än kvickt, polariseringen är total. :D Jag tycker egentligen bara det finns ett produktivt förhållningssätt när det gäller hela diskussionen om skydd; man kan mycket väl kan ha starka åsikter åt båda hållen, men till syvende och sist är det något individen själv ansvarar för, och detta får man respektera. Fräser man runt med undermåliga skydd får man skylla sig själv, man lär inte fortsätta göra det när man klotar och får hud som ser ut som ett varigt babianarsle över hela kroppen. Att engagera sig allt för mycket i vad andra människor gör som inte direkt drabbar en själv leder bara till onödiga mängder huvudbry kring saker man ändå svårligen kan påverka. Dessutom leder det till onödiga mängder antipati mot människor man annars kan ha en trevlig samexistens med.

Personligen kör jag alltid i skinnställ, antingen ett tvådelat Revenger eller ett helt Course Alpha Pro (obskyra märken men bra kvalitet och utseende). Är det riktigt jävla varmt och jag bara ska in till stan kanske jag tar mitt textilställ, men det är inte ofta det händer. Sen kör jag inte en streetfighter, men förstår inte riktigt varför man skulle ha annorlunda kläder på en streetfighter i jämförelse med en supersport, så tar mig friheten att svara ändå. :D
 
Finns det skydd för bröstkorgen och/eller sidan av kroppen? Jag har ryggskydd men det var helt lönlöst när jag krashade in en stenmur där sidan av kroppen tog smällen i otroliga 55-60 km/h.
 
Finns det skydd för bröstkorgen och/eller sidan av kroppen? Jag har ryggskydd men det var helt lönlöst när jag krashade in en stenmur där sidan av kroppen tog smällen i otroliga 55-60 km/h.
Skydd mot att köra in i stenmurar, Låt mig tänka, hmmmm..nope:3freak
 
Nyheter
BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Back
Top