Storleksskillnad tvådelat och helställ?

Tricku

Sporthojsnörd
Gick med
9 Sep 2007
Ort
Vaxjo
Hoj
Mt07-15
Har ett Berik tvådelat idag och ska köpa ett helt från fc-moto, frågan är ju om jag kan ta samma storlek igen utan att testa i affär?
Tycker mitt sitter perfekt idag.
 
Vet inte hur det är med Berik, men när jag provade Dainese-ställ upplevde jag att helstället satt perfekt, medan den delade varianten av samma ställ i samma storlek inte satt lika bra. Hade ev. behövt gå ner en storlek, men då fanns ingen mindre storlek att prova och jag slog ändå till på helstället.
 
Jag hade ett två-delat Dainese ställ (54), och var tvungen att gå upp till storlek 56 med en helställ. Dock så hängen det i ryggen, men men.
 
Jag skulle vilja påstå att man nästan alltid behöver en storlek större när man byter till helställ. Det kommer förmodligen kännas förbannat trångt ändå i början.
 
Jag hade nog tagit en storlek större. Har just nu ett tvådelat från Berik men när jag provade ett helt kändes det ganska rejält mycket tajtare..
 
Nyheter
Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Back
Top