Stora Tysklandstråden

Finns det möjlighet att låta denna tråd leva kvar så vore det bra. Tyskland är ett viktigt land i Europa och mycket är på gång där.

Just sayin'.

🖤♥️💛
 
Det här var ett av inläggen jag skrev efter jag kallats högerextrem, är inte säker på att det är en del av en formidabel hatstorm men må så vara i så fall.

Eller så funderar man mest på: vilket parti kan just nu göra mest nytta i de frågor jag tycker är viktigast, och så bryr man sig mindre om vad alla politiska motståndare säger för elakheter om varandra.

Jag är medveten om hur provocerade det är, eftersom det rubbar folks trygghet i att gå tillbaka till bocken för trädgårdsmästar-råd, men jag tror verkligen på politiken som en dynamisk kraft och inte statisk institution.


Det samhälle vi har, det har vi på grund av gårdagens partier, allt annat är en hallucination. Vill man ha ett annat samhälle behöver man ompröva vad man skall rösta på. Är man nöjd med allt så behöver man så klart inte.

Men, det är något med den här svenska konsensus-kulturen som inte fungerar med att folk inte tycker likadant, det blir härdsmälta.
 
Jag tror mer att det är en knivattack med flera allvarligt skadade personer (två döda verkar det nu). Men framtiden får utvisa vad det egentligen var. Att det skulle vara rysk desinformation känns ganska osannolikt.
Jag tror det är Putin som skickat dit en syrier för att destabilisera Tyskland inför valet.
Det eller Musk.
 
Samnytt igår, SvD idag, samma nyhet.
Men kom ihåg att den ena är falsk och rysk, den andra är snäll och sann.

1000044510.jpg
 
Dags att förbjuda halvautomatvapen? :va
 
Nyheter
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Back
Top