xibalba
Gudomlig sporthojare
- Gick med
- 13 May 2007
- Ort
- Norrköping
- Hoj
- GSX-R 1000 -02, GSX-R 750 -98(såld), Duke II -02(såld), GSX 400 E -82
Vem säger det?
Det var en polis som sa det, han kan mycket möjligt ljugit då även de gör det.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Vem säger det?
Det var en polis som sa det, han kan mycket möjligt ljugit då även de gör det.
Från tämligen initierade källor vill jag minnas att man har rätt att se brickan, men inte polisleg. (De ljög säkert inte, jag däremot kan säkert minnas fel)
Oavsett om en polisman är uniformerad eller ej ska polislegitimationen medföras under tjänsteutövning. Trots att det förekommer att personer falskeligen utger sig för att vara poliser kan man utgå ifrån att den som bär en polisuniform också är en polis.
Att visa polislegitimationen är det enda sätt som en civilklädd polis kan styrka sin befogenhet på.
Det finns inget uttalat krav på att en polisman är skyldig att uppvisa polislegitimationen om någon ber om det. Dock står det i Polisförordningen att polisen ska uppträda "hövligt, hänsynsfullt och med fasthet samt iaktta självbehärskning och undvika vad som kan uppfattas som utslag av ovänlighet eller småaktighet." Polisens värdegrund ger också stöd för att en polisman i normalfallet bör visa upp sin legitimation när någon ber om det.
Det var en polis som sa det, han kan mycket möjligt ljugit då även de gör det.
Polismännen borde också - såvida inte situationen med fog av polismännen kunnat uppfattas som trakasserier från Lundmarks sida - oaktat de var iklädda uniform ha visat sina legitimationer på Lundmarks begäran, särskilt som de vid ingripandet patrullerade i civilt tjänstefordon. Polismyndighetens uppfattning i denna del vinner stöd i flera JO-uttalanden, bl.a. JO 1966 s. 134 och 1968 s. 82, där det framgår att sådan skyldighet i princip föreligger utom i fall då någon i trakasseringssyfte eller annars utan grundad anledning begär att få veta polismannens namn eller om trängande tjänsteuppgifter eller i övrigt särskild omständighet talar mot detta.
Enligt Pär Halldén tar polisen till sig den kritik som framkom i fjol och säger att man alltid strävar efter att ge ett bra och professionellt bemötande.
- En del uppfattade inte att de civilklädda som ingrep var poliser. Vi ska bland annat bli bättre på att legitimera oss vid ingripanden.
Under den senaste veckan har ett antal försök till grova stölder utförts mot ensamma äldre människor längs norrlandskusten. Gärningsmannen utger sig för att vara polis och hävdar att han är där för att titta på hur man förvarar sina ägodelar och värdesaker.
Det var en polis som sa det, han kan mycket möjligt ljugit då även de gör det.
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |