Startproblem KTM 625 SXC - 05, Ingen gnista

KiMotard

Ny medlem
Gick med
3 Nov 2007
Ort
södermalm
Hoj
KTM 625 SXC - 05
Då var det dags igen, elfel på KTMen. :huvet
Tidigare har jag haft liknande symptom och då var det pulsgivaren som var pajj (pulser coil)
Hojen har stått still i 2 år i en källare. Plockade fram den och fick igång den efter att ha kickat i ca 15 min (batteriet är heldött) efter att jag tappat ut en deciliter bensin ur förgasaren.
Hojen går utan problem och går igång på första kicken när den är varm. Jag låter sen hojen stå i några dagar och har igen problem att få igång den, kickar ca 30 min innan den hoppar igång.
Ute och kör och påvägen hem i spöregn så stannar den vid ett rödljus, lite oklart om jag är slö på gasen och får motorstopp eller om den lägger av av sig själv. Jag får hur som helst inte igång hojen efter detta.

Felsökning som gjorts hitills:

la tändstiftet mot motorblocket och testade kicka, ingen gnista!

mätte resistansen i pulsgivarens kablar under tanken och får 98 Ohm vilket är som det ska. Förmodligen inte pulsgivaren som gått sönder igen alltså.

Nu vet jag inte riktigt vart jag ska fortsätta felsöka, byta tändstift? korta tändkablen en centimeter?

Öppna kåpan till statorn och kolla om det finns slitage? Kolla kablarna till CDI boxen?

Ska tilläggas att jag inte är riktigt haj på hur kablarna går och vad jag ska kolla efter =/
 
Första man kollar är ett annat tändstift, vilket som helst.... Börja där....
 
Finns där förutsättning för att det skall gnistra då? Elsystem felsöker man enklast bakåt.

*1. Gnistrar det?
Nej
*Är resistensen i tändspolen korrekt
* Kommer där en tändpuls om du mäter på tändkabeln?
* Kommer där en strömpuls till tändspolen?
* Är mätvärdena i CDI normala?



Enkla saker som strular är dödarknappar, stödswitch, frilägesindikator osv.
 
Tack Boris

*1. Gnistrar det?
Nej
*Är resistensen i tändspolen korrekt
Ja
* Kommer där en tändpuls om du mäter på tändkabeln?
Ja om jag mäter direkt in i kabeln, Nej om jag mäter där tändstiftet ska gå in
* Kommer där en strömpuls till tändspolen?
* Är mätvärdena i CDI normala?

Jag var nere och mätte lite på stator och tändspole. Jag får korrekta resistanser i tändspolen 0.5 samt 13kOhm.
Nu vill jag bara dubbelkolla, visst ska tändstiftshållaren leda ström.....?
Det verkar nämligen inte min göra, Den är helt död, se bild:

 
Den skall ha det specificerade motståndet.Pluggen heter NGK SD05EG, kolla vad NGK säger att den skall hålla. 5000 ohm vill jag minnas.

Edit: Lade till bild
sd05eg_spec.gif
 
Last edited:
Tändhatt utbytt, kontrollmätt till 5kOhm, ingen gnista... =/

Om jag stoppar in ena multimeterpiggen i tändkabeln och håller den andra mot jord, visst borde jag få strömutslag på multimetern när jag kickar då?
Jag ha multimetern inställd på 20V va?

Kan jag göra samma genom att koppla in multimetern innan tändspolen (blåvit kabel)?

Ska testa detta som nästa steg.
 
Tändhatt utbytt, kontrollmätt till 5kOhm, ingen gnista... =/

Om jag stoppar in ena multimeterpiggen i tändkabeln och håller den andra mot jord, visst borde jag få strömutslag på multimetern när jag kickar då?
Jag ha multimetern inställd på 20V va?

Kan jag göra samma genom att koppla in multimetern innan tändspolen (blåvit kabel)?

Ska testa detta som nästa steg.

Inte nödvändigtvis att du får utslag. Strömmen i tändkabeln är en kort spik på 10 000 V så en digital voltmeter kan missa den.
 
Ok,

Hur testar jag:
* Kommer där en tändpuls om du mäter på tändkabeln?
* Kommer där en strömpuls till tändspolen?
 
Kan man ställa in multimetern på ampere och se om man får utslag när man kickar? Vilka strömstyrkor rör det sig om så att man inte sabbar multimetern?
 
Kan man ställa in multimetern på ampere och se om man får utslag när man kickar? Vilka strömstyrkor rör det sig om så att man inte sabbar multimetern?
Nej, du ska inte ansluta en multimeter på högspänningssidan av tändspolen.
Först, den hinner inte mäta den korta pulsen och skulle det till äventyrs komma en gnista på 30-40 000V så är det bara att beställa en ny multimeter.
De flesta enklare har en max inspänning på 600V...
 
Hur kan jag då kolla om det kommer tändpuls till tändspolen?

På lågspänningssidan dvs puls till tändspolen kan du mäta. På högspänningsidan så får man vara lite mer pragmatisk i sitt testande. Sätt tändkabeln mellan tänderna och kicka, kittlar det på tungan har du gnista:fyllisar (OBS ironi, detta kan vara farligt)
 
Tack!
Nästa steg blir alltså att koppla ur tändspolen och koppla in multimetern där tändspolen satt och kolla om jag får någon ström när jag kickar. Detta borde ge utslag? Vilka Ampere rör det sig om? Eller är det spänning jag ska mäta?

Tänkte jag skulle testa att mäta spänningen från statorn också när jag kickar. Mäter jag spänning eller ström här?
 
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top