Startade inte... Bateriet eller annat?

Kay

#15 - O'Kay racing!
Gick med
21 Apr 2003
Ort
Malmø
Hoj
Firestorm
Startade inte... Batteriet eller annat?

Var nere precis och gränslade hojen... Var ute för 3 veckor sedan på den senast gång, så jag hade lite abstinens i att dra igång den iaf... På med tänningen, shokade fullt, tryckte på start... "Chuick" låter det typ... som om startmotorn drar runt ett varv knappt, sen lyser lite lampor och ett vinande hörs bara... Precis som den vill, men inte orkar dra runt. Släpper knappen, trycker igen, inget startvarv denna gången, bara det vinandet och lite lysande grejjer som "oil" osv... Håller inne den nåra sekunder, sen hostar startmotorn till lite och så drar bågen igång. Är det bateriet som håller på att dö redan efter 3 veckors vila? Då var jag ute många mil och tourade så det borde vara ganska laddat tycker man. Nå, vad kan det vara?
 
Last edited:
Tja. Vad kan man säga?
Låter ju onekligen som om batteriet börjar ge sig. Ladda ordentligt och testa igen. Om den då startar som den ska så är det nog batteriet.
 
Låter solklart som batteriet, det kan ju vara så att det börjar ge sig,

Inhandla dig en Ctek batteriladdare och testa med, den vettigaste investeringen jag gjorde denna hösten..

/Felix
 
Felix skrev:
Låter solklart som batteriet, det kan ju vara så att det börjar ge sig,

Inhandla dig en Ctek batteriladdare och testa med, den vettigaste investeringen jag gjorde denna hösten..

/Felix

Kostar? Och vart köper man det?
 
Kay skrev:
Kostar? Och vart köper man det?
Pröjsade ca en femhundring. Köpte på superbike i Gbg men tror den finns hos nästan alla mc försäljare, finns nog på Clas Ohlsson med..

Kolla Yamma center, finns väl i Malmö???
 
Helt klart batteritorsk, kanske sitter ett gammalt batteri i cykeln.

GårillaRaggare skrev:
Därför man uppfann kicken... :hihi
för att slippa dessa problem....!!!
Ladda batteriet å brova igen.... så funkar de nog...

/raggarn

Av erfarenhet kan jag berätta att när batteriet i en cb 125t blir dåligt så vägrar den varva över 7000 varv, vilket är en nackdel eftersom 7000 varv på femman gör ca 75 km/h :gnissla
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top