Starta MV Agusta klubb i Sverige?

MV_Fredrik

Ny medlem
Gick med
3 May 2014
Ort
Bergshamra
Hoj
2014, MV Agusta, F3
Hej,

Då jag är inne på andra året med MV Agusta så funderar jag ifall det är fler än jag som funderar på varför det inte finns en MV Agusta klubb i Sverige?

Har funderat över sommaren att se ifall det finns ett intresse om att starta en klubb. Jag ser MC Collection som en bra plats att träffas för en MV träff i september, jag föreslår följande datum: Torsdag 3 september kl19, då i samband med deras vanliga torsdagsträff, alternativt lördag 12 september.kl13

Att det blir där är för att jag själv bor hyfsat nära och det är ju en bra plats att träffas på, jag önskar både nya och gamla MV Agusta ägare att dyka upp.

Målet med klubben är ju att utbyta erfarenheter om hojarna, det finns ju internationella forum men då märket växer kan det vara kul att med en svensk klubb som kan ha utbyte med andra klubbar och även ha närmare kontakt med importören.

Har du intresse att vara med ring mig på 070-3535859 eller mejla mig på fredrik.lavesson@claremont.se
mobil nr. 070-35 35 859 eller
 
La in torsdag kl 19 i kalendern å dyker upp med lilla B3an om inget annat oförutsett händer
en Gusta träff e väll iaf en start :)
 
Nu åker jag inte Agusta, men jag vill ändå säga: Heja, heja!
 
Nyheter
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigal...

Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgforma...

Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Back
Top