Stackars tös....

Iofs så vet man folk som bytt namn till "shorty" eller liknande. Undrar hur många som kallar såna till arbetsintervjuer.
 
Foss skrev:
Ok, kan ju passa på att "namedroppa" lite;

Ja, skynda dig om du skall namedroppa. I det här fallet blir det snart svårare! :rofl

Jag vete sjutton, jag hoppas intensivt att de inte bryr sig om efternamn... även om jag väl tror att mer än några i position att anställa folk faktiskt gör det. Däremot är jag övertygad om att många drar sig för att anställa någon som inte pratar svenska väl. Med "väl" menar jag här med ett fullgott ordförråd och inklusive nyanserna i språket men inte nödvändigtvis utan brytning.

Kommunikation är trots allt väldigt, väldigt viktigt i de flesta kvalificerade yrken. Dåligt språk i en rapport eller missförstånd i det dagliga arbetet kostar. Jag har jobbat med väldigt duktigt folk som hade problem med språket och det kan fort bli enormt jobbigt, bara genom kommunikationsproblem och missförstånd som uppstår. Hur många procents invaliditet ger det att tappa talförmågan, bara som en referens på hur viktigt det talade språket anses vara från officiellt håll?

Tanken går till killen som stämde SJ för diskriminering eftersom han inte fick ett jobb som tågvärd. Eftersom språket nämndes som motivering av SJ fick han chansen att demonstrera att han talade bra nog (vilket han och DO tydligen ansåg) genom att göra ett utrop typiskt för en tågvärd. Det var helt obegripligt, även utan förvrängning genom högtalarsystemet i ett tåg... jag hade inte velat få information om vilket håll jag skall gå för att hitta rätt tåg innan det åker via honom... eller till läkaren jag hamnade hos som inte förstod vare sig svenska eller engelska.
 
ft skrev:
eller till läkaren jag hamnade hos som inte förstod vare sig svenska eller engelska.

Förra gången så var jag hos en dansk, fattade inte mycket förutom att dom skulle skära så jag satte mig och väntade tills det var klart, sen fick sköterskorna på distriktet förklara lite mer. Nu hade jag en polack fast han pratade ganska bra. Skumt att vårdcentralen i älvsbyn har 90% utländska doktorer.
 
Nyheter
Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Back
Top