Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
GSF wannahave skrev:Såhär går det när en ventil går av och ramlar ner i motorn under gång.Ska dra ut den och fixa till det i morgon med lite gas och lod. Bilder på toppen kommer i morgon, akta er för det här
![]()
kalle_a skrev:hur kunde du lyckas att ha av en ventil?Trist sånt där...
CayLe skrev:Och hur ser toppen ut?![]()
Wassup skrev:jäklar va skitig kolv...
hur långt har den rullat?
GSF wannahave skrev:Toppen kunde inte sett bättre ut, ventilen tog exakt mellan alla ventilhål utan att egentligen skada någonting, jag ska kapa bort alla grader som blev runt det djupa hacken och sen fylla igen det.
Wassup skrev:tänkte bara att det va en del kox på den.
sen köp ny kolv istället![]()
andersbrink skrev:Om du inte är van med att fixa toppar bör det kanske nämnas att om du svetsar igen de små groparna utan byta till överdimension på sätesringarna är det stor risk att sätena släpper vid senare drift eftersom en svetsning i en aluminiumtopp drar väldiga i aluminiumet och kan göra precis vilka tokigheter som helst med toppen. Du lär ivfsh plana toppen efter en svetsning.
Du vet att svetsat aluminium lufthärdar på 5 dygn (om man vill vara väldigt noga med toleranser etc)? Det går att snabba på den processen genom värmecykla den i en ugn.
GSF wannahave skrev:Här kommer den utlovade bilden på toppen, och en på själva bågen som bonus. Alla ventilsäten oskadda, en stor grad har dock lagt sig över tändstiftet. den ska slipas bort och mynningen ska borras upp till sitt runda gamla jag igen, sen får jag se om skåran ska fyllas igen eller låtas vara. Finns det nån stelnande pasta som skulle tåla att sitta där? Jag vill inte hetta upp skiten om det inte är absolut nödvändigt eftersom ventilsätena då kan lossna.
Taré lungan
andersbrink skrev:Aluminiumet har flyttat på sig rejält, sätesinspänningen på de två avgassätena är numera med ganska stor sannorlighet, noll. Än hur du gör (förrutom om du köper en begagnad topp) måste du byta avgasätena till en överdimension för att du ska vara säker på att de inte ramlar ur under drift. Nya säten, 250 pix. Jobb à 6 timmar, 2400 pix. Två nya ventiler, 500. Ventiljobb avgas, 300 pix. Kanske byte av ventilstyrning på den ventil som blev skadad, 120+200 pix. Det är vad du får räkna med att det kostar att fixa den, utöver svetsjobbet. Mellan arslet och tummen räknat.
Låter enklast att bara byta topplock.
andersbrink skrev:Inspänning får man vid fabrik/montering genom att låta sätets diameter vara 1/250 större än själva urfräsningen för sätet. Man värmer sen toppen och kyler sätet före islagnet/montering. När toppen sen svalnat sitter sätet ikrympt och säkert. Ruckar man på sätet utan att först kyla sätet och värma toppen så har den efter en olycka inte längre någon inspänningsmoment utan sätesgodset ha samma diameter som själva sätet och "kniper" inte längre åt kring sätet.
En begagnad topp från Spinning Wheel bör väl duga rätt bra? Det är nog inte lönt att renovera den topp du har - annat än om du har lagt ut stora pengar på portning/trimning?
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Richa blickar framåt mot 70 år i branschen
Bike var på plats på Richa ... |