Stackars er i Sthlm... jävla Nazist snut!

Kimmerien skrev:
2393047 Till och med du fattar nog att han inte menade att gubben var en nazist under Hitler i Tyskland på 30-40talet utan att det symboliserade något han inte tyckte om?

precis, det va gestapostilen som menades, synd att det inte framgick alls.
 
Jag är rätt övertygad att nyutexaminerade poliser går ut med en positiv inställning men att år av tjänstgöring och skitkastning påverkar personligheten negativt...
 
Kimmerien skrev:
2393047 Till och med du fattar nog att han inte menade att gubben var en nazist under Hitler i Tyskland på 30-40talet utan att det symboliserade något han inte tyckte om?


Haha ja tror du att jag menade att han Beskrev polisen som en Nazist på riktigt på 30-40talet så är det ju bara att beklaga. :dummer :FU
 
lorkan skrev:
2392373 Förstår inte riktigt vad du bubblar om och förstår inte heller hur det kan vara helt accepterat att kalla en "nitisk" polis för nazist för att han är just nitisk.

Uppenbarligen vet ni inte vad "nazist" är för något. Vilket är lite skrämmande.
Som någon nedan skrev, att det symboliserade något han inte tyckte om.
DU gjorde sen om det till NYnazis
lorkan skrev:
2391091att vara nynazist,
och enligt uppslag:
Det finns inga självklara test som avgör vilka åsikter som förtjänar stämpeln nynazism. Det avgörande kriteriet brukar därför vara huruvida vålds- och terroraktioner förekommer eller ej. ( källa: http://susning.nu/Nynazism )

lorkan skrev:
2391091 Just därför tycker jag att du är dum i huvudet. Din zigenarnazist.
Så släpp taget nu.
ps. ALLA här känner nog till vad som hände på 30-40 talet.
/D
 
UltraMarine skrev:
2393108 Jag är rätt övertygad att nyutexaminerade poliser går ut med en positiv inställning men att år av tjänstgöring och skitkastning påverkar personligheten negativt...

Alla utom en som jag kännt innan polishögskolan har haft allvarliga tendenser i den riktningen innan PHS.

lorkan skrev:
2391091 Jag har inte läst hela första inlägget, jobbigt skrivet, men efter att ha skummat igenom det fort så fick jag uppfattningen att polisen inte överhuvudtaget gav sken av att vara nynazist, och ändå kallar du honom "jävla nazistsnut".
Just därför tycker jag att du är dum i huvudet. Din zigenarnazist.

suck!

kan inte ha sett mycket seinfeldt...
 
Last edited:
dwestlund skrev:
2393271
Det finns inga självklara test som avgör vilka åsikter som förtjänar stämpeln nynazism. Det avgörande kriteriet brukar därför vara huruvida vålds- och terroraktioner förekommer eller ej. ( källa: http://susning.nu/Nynazism )


/D


Ok men våld eller terroraktioner är ju knappast den avgörande faktorn när man avgör om en grupp är Nynazistiska eller inte. Åsikter blandat med såna aktioner är ju en annan sak.
 
Jag tycker att snutarna i Tjockhult är rätt symptiska, miniskylt, har du den rätta med dig? Javisst, byt och du slipper böter.
 
det är väl helt rätt att polisen tillrättarvisar dig, när du inte följer lagarna....och att sedan kalla polisen Nazi för detta så börjar man ju undra..idiot inlägg/x_dream
 
GeFeldz skrev:
2390795 Den "elaka" polisen från trådskaparens historia var kanske grinig för att han inte lyckades få en godkänd mätning :tomten


Haha, skön snubbe =)

Hehe! nej som tur är kom hann från Sthlms hållet på motorvägen, han såg oss inte köra en meter utan ryckte tag i mig när vi stod stilla i kön...

Rycker dom jämt nyckeln på er Sporthojs huliganer i STHLM eller? trodde han att jag var så jävla dum så jag skulle försöka dra i från han, en dag som Mälarn runt när det kryllar av Poliser :)
 
Nova skrev:
2393182 Haha ja tror du att jag menade att han Beskrev polisen som en Nazist på riktigt på 30-40talet så är det ju bara att beklaga. :dummer :FU


:rolleyes:

Ok, för att ytterligare förlänga tråden med en helt onödig OT diskussion ska jag klargöra det för dig l å n g s a m t.

1. Trådskaparen valde att beskriva polisen som nazist på grund av polisens omilda och otrevliga behandling.

FÖRTYDLIGANDE: Trådskaparen menade (antagligen) inte att polisen var medlem i Nationalsocialistiska tyska arbetarepartiet i Tyskland för 60 år sedan.

2. Frireligiös moralkärring skriver att polisen minsann inte alls är NyNazist utan innerst inne en trevlig och mjuk kille.

3. Undertecknad påpekar att trådskaparen inte menar att polisen var nazist utan att det mer var ett uttryck i affekt för att beskriva den behandling han blev utsatt för.

4. Din mamma tappade dig på huvudet när du var liten varför du missade årskurs 1-9 i grundskolan. Så spring och hämta ett uppslagslexikon och slå upp alla svåra ord nu gosse:pannkyss.
 
dOLKO skrev:
2392798 Visst kör utan nummerplåt, på bakhjulet eller +200 på 50-väg men gnäll då inte på böterna, dom allra flesta vet ju vad som gäller inom lagar och regler.

Sen så brukar jag säga som på jobbet när en massa bönder klagar på Tjockkhult, stick från stan! :tungan


Skulle nog vilja säga att alla vet vilka regler som gäller, det där med körkort du vet!!!
Han har ju inte gnällt på böterna, han gnällde på polisens uppförande..

Försöker hålla mig borta men ibland är man så illa tvungen att åka dit, stryker utmed sargen när jag är där dock!!!

(Inga påhopp mot dig, bara poängterade att han inte klagade på böterna och skojade lite om Sthlm..)
 
G-L skrev:
2390385 Det vore väl inte mycket till polis om han inte tillrättavisar någon som inte följer lagen? Ska de bara åka och glassa upp skattepengarna, eller?
Problemet var inte polisen - problemet var att du åkte utan skylt och alltså inte står för vem du är!

Sant stå för vad du gör och sluta o ljug o låtsas som att du är en nolla regler är väl till för att följas han gjorde helt rätt som bötfälde dig synd att han inte såg turbon.:arsele
 
njelger skrev:
2393275 Alla utom en som jag kännt innan polishögskolan har haft allvarliga tendenser i den riktningen innan PHS.



suck!

kan inte ha sett mycket seinfeldt...

"Ja och alla invandrare jag har träffat (10 st max) har luktat vitlök, så alla invandrare luktar vitlök!"

Jag vet inte riktigt vad du menar Dwestlund, men det låter på dig som att man kan vara Jackie Arklöv och fortfarande vara nazist, det har inte med åsikter utan med våldsaktioner att göra om man är nazist eller inte.

Angående uttrycket nazist/nynazist så är det väl rätt vanligt att man idag blandar rätt friskt och menar nynazist oavsett om man säger nynazist eller nazist.

Jag tror detta beror på att det inte finns så många gamla nazister från 40-talet kvar..

Hursomhelst, det är åt helvete att kalla polisen för nazistsnut för att han är "nitisk".
Ni som tycker annorlunda kan PMa mig så ska jag PMa tillbaka så många vulgära och förudmjukande ord som det ryms i ett PM.

:hoppa
 
gunnar_gt750 skrev:
2393010 ...men...hur mkt Freedom of Speech blir dé då ?


Freedom of Speech har inget med "Besserwisser" att göra.
När en 17åring på ett halvt år har lyckats med 500 inlägg och 62 startade trådar
börjar det blir ganska så tröttsamt.
 
Metaladdict skrev:
2391349

*SNIPP*

Vi har ett praktexempel på gammal surkuk till snut,
*SNIPP*
Har dock pratat med honom en gång, då var han "kolugn" (stavning?). men å andra sidan hade ingen gjort nåt dumt då heller. Han verkar HATA mopedister och andra trafikanter som gör fel (lever livet). Såna är ju inget kul!

Så polisen var juste mot dig när du inte gjort något galet samt jagar dem som gör fel? Kan en polis över huvud taget bli bättre????

Nån jävla självkritik, mognad och klarsyn får man nog ändå kräva även av oss mc-förare om man över huvud taget skall bry sig om vad vi tycker! FÖRST får vi sluta jiddra med lagboken och SEDAN kan vi kräva motorbanor, stuntrakor och snälla poliser!
 
Kimmerien skrev:
4. Din mamma tappade dig på huvudet när du var liten varför du missade årskurs 1-9 i grundskolan. Så spring och hämta ett uppslagslexikon och slå upp alla svåra ord nu gosse:pannkyss.
:) :D :tungan :hihi :rofl :lol :rock

Ukiwaza skrev:
2395389 Freedom of Speech har inget med "Besserwisser" att göra.
När en 17åring på ett halvt år har lyckats med 500 inlägg och 62 startade trådar
börjar det blir ganska så tröttsamt.

Kan bara hålla med!:tummenupp
 
CHIPPEN_no1 skrev:
2390363 Träffade på en riktig Nazist snut i dag på Mälarn runt...
Skruva dit nummerskylten, skaffa riktiga blinkers osv så slipper du samma problem i framtiden.

Tycker det är kanon att poliserna stannar och kollar hojar som saknar nummerskylt, en vacker dag är det någon hojtjuv som åker runt på din hoj.
 
weeeie. SS är ute på polishojar, konstigt att det inte stått något i aftonbladet :va måste nog ringa & tippsa dom nu..
undra om det var Himmler själv du träffade på eller om det bara var nån tråkig gammal veteran ?

att kalla en grinig människa för nasist är väl lika illa som att kalla tjuvar & våldtäktsmän för negrer ?

slut på ot (om det verkligen var det) : jag förstår att man kan bli grinig på snutarna när dom är sådär griniga, (jag fick 500:- i böter för 930A i helgen) men om du åker utan skylt så bör du ju veta att du kan få böter.. jag gillar inte polisen med tanke på deras prioriteringar, men jag är ändå glad att vi har ett så pass fungerande rättsamhälle.
tror det var sandstream som skrev innan mig, som han sa, tänk om det är din "stulna" hoj nästa ggn & dom skiter i att checka ?
 
G-L skrev:
2395516 Så polisen var juste mot dig när du inte gjort något galet samt jagar dem som gör fel? Kan en polis över huvud taget bli bättre????

Nån jävla självkritik, mognad och klarsyn får man nog ändå kräva även av oss mc-förare om man över huvud taget skall bry sig om vad vi tycker! FÖRST får vi sluta jiddra med lagboken och SEDAN kan vi kräva motorbanor, stuntrakor och snälla poliser!
Vad jag menar är att det är som om att han får horn i pannan så fort han ser nåt som går på två hjul. I synnerhet mopeder. Och detta liksom bara för att jävlas, men vad vet väl jag! Du har förvisso rätt i att det är ett "bra" beteende, men det ska står där det nu står "snipp" istället är också av relevans, alltså ryktena. Och som man säger, alla legender bygger på någon sanning.

Jag tycker vi kan sluta bråka som dagisbarn om stavning, ordval och annat, varför bråka? Olika folk har väl olika vokabulär, och olika folk kanske har olika uppfattning om saker och ting+ Ok, nazist kanske inte var riktigt rätt, men varför starta upp ett halvt inbördeskrig bara för nåt sånt här? :va

:backontop
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top