spräckt kåpa crf 450

M13

South Coast Supermotards
Gick med
6 Aug 2003
Ort
karlshamn
Hoj
660 sprätteditione...
det måste yu vara mer än jag som har klotat och spräckt en motor kåpa??
det är kåpan som sitter på vänster sida och innehåller oljefiltret bland annat.
köper ni pirat och isf var då??
jag tänkte att jag skulle se om jag kunde få den svetsad. tänkte bara kolla om det inte går hur ni andra har gjort.
mvh magnus
 
De delar som finns pirat är ofta de delarna som är så kallade "förbrukningsvaror" vilket jag inte tror att en motorkåpa är. Lycka till med ditt letande. Jag har vart och ringt runt en himla massa för att hitta en billigare vevstake utomlands till min husa, tyvär är väl inte ens dem "förbrukningsvara" trots att de går åt vid varje lagerras.

Vad kostar en original?
 
philsson skrev:
2121371 De delar som finns pirat är ofta de delarna som är så kallade "förbrukningsvaror" vilket jag inte tror att en motorkåpa är. Lycka till med ditt letande. Jag har vart och ringt runt en himla massa för att hitta en billigare vevstake utomlands till min husa, tyvär är väl inte ens dem "förbrukningsvara" trots att de går åt vid varje lagerras.

Vad kostar en original?
Bytte den för en månad sen,kalaset gick på närmare 10 000 med kåpa,alla lager,kolvsats olja,filter mm..
 
den kostar ca 2500 spänn.
men jag hoppas att den går att svetsa det beror lite på hur mycket alu det är i magnesiumet vad jag fattade det som. :Bugar
 
Ktm-mangan skrev:
2121462 Bytte den för en månad sen,kalaset gick på närmare 10 000 med kåpa,alla lager,kolvsats olja,filter mm..
Har svårt att avgöra där hur mycket enbart kåpan skulle gå på.

M13 skrev:
2121478 den kostar ca 2500 spänn.
men jag hoppas att den går att svetsa det beror lite på hur mycket alu det är i magnesiumet vad jag fattade det som. :Bugar
Det var ju "inte så farligt" ändå. Akta dig för att svetsa, det måste bli riktigt bra annars kan loppor släppa och så får du helt plötsligt "lite" mer att fixa.
 
philsson skrev:
2121712 jojomen. Allt på husorna som är gemensamt med KTM det är snorbilligt men det som är spec för husaberg. :gnissla som till ex min vevstake 3600kr. :skrämd
hehe det e bara för att husa berg börjar ta antik värde på sina saker :hihi
 
kiko skrev:
2121506 Kan det vara den här kåpan du är ute efter ??
I sådana fall är ju £20 + frakt lite billigare än ny ...

http://cgi.ebay.co.uk/HONDA-CRF450-...60669235QQcategoryZ122304QQrdZ1QQcmdZViewItem

tack men det bli ju nästan samma pris som ny. och nytt e nytt...

philsson skrev:
Det var ju "inte så farligt" ändå. Akta dig för att svetsa, det måste bli riktigt bra annars kan loppor släppa och så får du helt plötsligt "lite" mer att fixa.

om de lyckas så blir den blästrad och fin efter och det är ingen större risk att det släpper för det blir yu som en ny igen.
några har sakt att de lagar med kemisk metal men det är inget för mej... :död
men det funkar kanske :va
 
M13 skrev:
2125735 tack men det bli ju nästan samma pris som ny. och nytt e nytt...

E jag snurrig än eller, men hur räknar du nu Mange?
Buy it now priset e väl 20,99£ o blir väl ungefär 300kr +frakt

Ganska mkt billigare än ny :rolleyes:
 
yates skrev:
2125877 E jag snurrig än eller, men hur räknar du nu Mange?
Buy it now priset e väl 20,99£ o blir väl ungefär 300kr +frakt

Ganska mkt billigare än ny :rolleyes:
mmmm tänkte inte :huvet
eller tänkte fel :huvet
eller kan inte tänka... välj själv :3freak
 
Tänka kan du tydligen inte.Om det är bra väder imon ska vi köra (vi som kan) :arsele
 
Jonte76 skrev:
2127233 Tänka kan du tydligen inte.Om det är bra väder imon ska vi köra (vi som kan) :arsele
jag kan jag med!!
att jag har ont ska väll inte ses som ett hinder...
jag har yu ttr att slanga med. ska ut och övnings köra med hultberg nu i veckan om du e snäll ska du få följa med :pannkyss
btw :felämne
 
Last edited:
Back
Top