Sportig allvädersjacka/byxor?

Eclipse

Ny medlem
Gick med
3 Jun 2012
Ort
Malmö
Hoj
CBR900RR
Mitt allvädersställ och skinnställ har blivit ett par storlekar förstora så "tyvärr" måste jag köpa nytt. Även om jag bara haft skinnstället sen i våras så tänker jag att jag endast ska köra med allvädersställ, men dock ett lite sportigare/snyggare.

Krav jag har:
Ska gå att använda året runt. Alltså kunna ta loss både regnmebranet och fodret.
Kostar inte mer än 4000kr för byxor + jacka, kan lägga lite till om det skulle vara så. Verkar inte så svårt att hitta bra saker för det priset i utlandet, Tyskland eller UK tänker jag främst på då. Ska vara kort/sportig modell på jackan och snygg passform på byxorna, trött på touringstuket..


Dessa har jag fastnat för hittills:

http://www.streetbike.co.uk/www2010...2&BRAND=A52&PNAME=Gobi+Unisex+Jacket&PRODID=7 (provat, satt mkt bra och kändes välgjord. Dock inte uttagbart membran så den går nästan bort.)

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/71004 (ska åka och testa imorgon, sitter den bra så är det en favorit)

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/84365 (inte lika snygg men verkar vara en bra jacka)



Byxor har jag sämre koll på men dessa såg bra ut och passade in på mina krav: http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/84372


Tar gärna emot fler tips på jackor/byxor inom den här kategorin/prisklassen och gärna åsikter på de förslag som jag länkat till.
 
*/ ?>
Nyheter
Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Back
Top