Sporthoj runt 40k.

NikkeA

Ny medlem
Gick med
6 May 2012
Ort
Jönköping
Hoj
ingen :(
Tjena!

Sitter här o kikar runt på lite hojar i 40k klassen.
Spanar in lite 636 Ninjor.

Någon som har några andra tips på bra o prisvärda hojar för runt 40k? :D
 
de e rätt dyra just nu, men 40k så får du köpa min fast då får du skruva på det som jag inte orkat skruva på än så som spjällhuset, airboxen tanken å kåporna :P
 
Min race-kittade SP1:a... om du är kvick skall du få den med tillbehör för 40.
Fett med hoj o ljud för den pengen!

:fakta
 
Du kan få min klotade Daytona 675 för 40. Den är klotad, men det är bara liiite repor, den fungerar ypperligt.
En 636 är ett bra val tycker jag, jag köper nog en sån nästa gång. Om den är bra beror ju lite på vad du ska använda den till.
En ZX9R tycker jag är annars är en prisvärd hoj, det går ju att få en av de sista årsmodellerna för 40.
 
Du får min R6:a 05 för 40 nu. 2000 mil, orginalkåpor i nyskick, ovurpade kinakåpor på.
 
Om ingen annan tänker nämna det mest prisvärda så gör jag det! En r1 mellan 98-01 kan du få för 40 000 med lite prutande. En väldigt fin hoj som är pålitlig och prestanda som matchar dagens hojar
 
40k måste vara den MINST prisvärda hojklassen, känns som varenda jävel som har en hoj mellan 1997-2003 vill ha 40k för den. Och dom har legat på samma pris sen 2009 (när jag började kolla på hojar)

R6 -03 är lite av en favorit för det har legat några såna ute senaste somrarna för 50-59k :D sköna drömpriser



Mitt råd: spara 10k till får du en 600 ninja 2008. 5 år gammal istället för 10 år = VÄRT
 
Om ingen annan tänker nämna det mest prisvärda så gör jag det! En r1 mellan 98-01 kan du få för 40 000 med lite prutande. En väldigt fin hoj som är pålitlig och prestanda som matchar dagens hojar

Vilken värld lever du i??
R1 98-01 ligger mellan 25-35t kr. Du får ju en -04 för ca 45t kr.
Köpte min r1 för 24t kr i höstas. Skulle aldrig ge nämre 40.000kr för en förgasar retta.

Hoppas du inte har köpt en r1 som gått 5-6k mil för 40.000kr.
 
Mycket konstigt att de nämns R1:or i parti och minut. En GSXR 1000 k1/k2 (2001/2002) eller rent av en K3:a kan man få för en bra slant under 40K och dessutom med Suzukis märkesförsäkring så kommer man undan billigt där med. :tummenupp

De krav dom har med GSXR på Märkesförsäkringen är att den måste vara 10 år eller äldre, annars får man en självrisk på 25K. Körde tidigare hel/hel för 4K med märkesförsäkringen på K2:an, funkar inte nu med K5:an man köpte sig.
 
Tl 1000R Billiga i inköp går så det räcker och snorbillig förs. Betalar 2300 hel/hel för min.
 
Om ingen annan tänker nämna det mest prisvärda så gör jag det! En r1 mellan 98-01 kan du få för 40 000 med lite prutande. En väldigt fin hoj som är pålitlig och prestanda som matchar dagens hojar


Jag tycker det är hemskt skojigt att du hittat en hoj du gillar och verkligen tror är bäst på allt... MEN hur kan du tro att femton år gamla 150 hk skulle kunna matcha moderna hojars 200?! Menar du allvar?

Du kanske borde starta en sekt? *Förgasarnas barn* eller *R1:ans vittnen*?
 
Spara ihop dubbla summan å köp nytt på fordonshandel... ett litet tips bara.
 
Tror väl de flesta literhojar från ungefär 02-04 ligger runt 40 med runt 2-3000 mil i ryggen? Oavsett vilken du väljer ger den grym prestanda som räcker för de flesta, 150-170 hk klarar man sig långt på och är du inte en riktig talang lär inte hojen va begränsningen utan du själv..
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top