SportHoj ordlista!

Har vi nämnt "slanga" än?

Får mig att minnas när en kompis ringde på en annons i Stockholm. Dom snackade lite allmänt om hur den var och kompisen nämnde något om effekten. Då svarade han på riktigt bred Stockholms dialekt.
"Fy faan det är bara att dra på rullen så går den på slangen"
 
Hur kan bokstaven X vara helt tom?? Vi har ju fenomenet Xjell-kåpa! En extremt ful och överdimensionerad kåpa, företrädesvis på äldre touringhoj.

Sen måste väl Hamrén få finnas med också? Extremt nitisk trafikpolis i Stockholm som gett upphov till mängder av anekdoter om stackars oskyldiga sporthojspiloter som blivit extremt orättvisst behandlade.

Liksom SH-bladet: forumets egen kvällstidningblaska som utkommer med dagsaktuella löpsedlar om vad som händer i SH-världen, i synnerhet när någon gråter ut efter att ha blivit haffad av Hamrén eller något annat hemskt som har hänt som får känsliga motorcyklister att bli kränkta och ledsna i ögat.
 
Ahhhh..Hamren. Lever han?
Vet inte. Snackades väl om att han gick i pension för ett antal år sedan. Kan hända att han numera utfärdar böter och genomför flygande besiktning på alla hojar som parkerar framför pärleporten.
 
Vet inte. Snackades väl om att han gick i pension för ett antal år sedan. Kan hända att han numera utfärdar böter och genomför flygande besiktning på alla hojar som parkerar framför pärleporten.
Värt att lägga upp.:)
 
DirekCt! Stavningen är viktig, det är så det stavas.

Dra kettingen i takcet, inte tacket, skäms Markus.

Brassa å dra helvet.
 
Sopslut - någon som kommer finnas i toppen av MotoGP minst 10 år till.
 
Det är väl ändå endast Rossi som har påståtts vara sopslut.
Har inte läst det ordet här sedan han la hjälmen på hyllan.
Ja, det här helt klart till Rossi men har refererats så ofta så det får räknas som SH-slang. 😊
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top