Sporthoj Boden

hehe, får man säga...KLANT! :D :arsele

Ja ja jag vet :( :huvet


Jag väntade fem minuter sen åkte jag. Jag kan bara säga, det var kallt i morse :( 1-2 grader plus. Framme vid basen så blev det bättre väder och solen lyste större delen av dagen. Fällfors kommer att bli ett kanonställe att åka hoj på. Kursen var bra anordnad, vi genomförde i princip en steg ett kurs. Nästa gång "måste" fler hänga på så att blir ännu fler kurser och bandagar på Fällfors.:)

Låter bra med en bra bana relativt nära :tummenupp
Nästa körning ska jag absolut med på !!


hade du haft en kawwa så hade det inte varit några problem, då hade du varit dära på 20min :)

Tänkte inte på det :D Tittar ju faktiskt lite på en Touring hoj inför nästa år
 
ne ska streetfighta den i morgon på morgonen typ tejpafast en framljus eller nå haha
 
Jo körning idag, väntar bara på lite varmare väder, är ju fan bara 4 gader nu, kan gärna få vara 8 eller 10 :p
 
Kommer lite sent med varningen, men körde brännbergsvägen igår. Dom har varit och lagt grus efter vägkanterna lite överallt, så finns rätt bra med grus i många kurvor.
 
Jo satan vad grus det är efter den vägen..men annars var det fin körning idag!! :tummenupp kanon väder

skoj att sura med lite hojfolk igen hehe, men i morgon ska det ju bli kast väder igen tyvärr.
 
Last edited:
Kommer lite sent med varningen, men körde brännbergsvägen igår. Dom har varit och lagt grus efter vägkanterna lite överallt, så finns rätt bra med grus i många kurvor.

Detsamma gäller efter Smedsbyvägen. Man kan undra vad Vägverket har för syfte att lägga grus utanför vägkanten i alla innerkurvor (och på vissa rakor också):mad: Det var grus på asfalten i stort sett i alla högerkurvor. Taskigt när man dessutom har solen stående så lågt den här årstiden. Kändes lite taskigt att få framhjulssläpp fast man bara cruisar fram.
 
Party!

Då är det äntligen dags för en höstfest på SMCK!!!
Allt lösdrivande folk som sitter hemma och deppar efter den regniga sommaren måste ju självklart dyka förbi och ljuga om hur mycket dom kört på slangen
Portarna slår som vanligt upp kl 19.00 och vi håller på till sista stupar.
Inträde 40kr och all dricka köps på klubben.
Öl 20kr
Cider 25kr
Sen finns det sprit, vin och whiskey till salu oxå.
 
Hm man måste nog ta och försöka skrammla ihop lite folk och 1 chaffis :D
 
Vore kul med en sväng till Skellefteå men som läget är nu så väntar jag på att få ett paket med nya toppar som skall monteras så fort det bara går så kärran kommer upp i luften igen :)

Men jag lite osäker om det hinner komma från Tjeckien då det skickades i måndags och risken är väl att det fastnar på vägen men fram till dess jag vet om det kommer eller inte så funkar det inte att åka till Skellefteå:gnissla

Annars så ser vädret ut att bli bra i helgen, dock lite kallt men storlampan skall vara tänd så det lär bli hyffsat hojväder, köra!?
 
inte hinner det komma :P

Jodå, körning blir det lätt...bara vädret tillåter, om det blir samma väder som förra helgen kan man kanske dra en lite längre sväng, typ..piteå, skelefteå, storforsen..kalix :P vad fan som hellst vbara vädret tillåter :D
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top