Sportfilter

Kronen skrev:
2456760 förresten. är du rädd att det ska komma skit på uni filtret så kan du köpa eller göra en fölängning av tex: Gummi rör in i luftburken. på så vis skyddas det ännu bättre. (tror inte detta kommer göra någon värkan på ljudet.)


Joo jag har också tänkt på det.. om det inte går att sätta i luftburken så kan man ju sätta det så att det är lite skyddat iaf.. typ under tanken nån stans eller så .. man hittar väl på nånting
 
lazlo09 skrev:
2451137 Trådskaparen undrade om det var ok att stoppa ett "öppet" luftfilter i luftburken, och svaret är nej!

Lufburken i orginalutförande är inte särskilt öppen. När jag borrade några extra rejäla hål i min luftburk så gick genast hojen betydligt snabbare och starkare. Troligtvis sitter det ett munstycke större än orginal på min, men detta visar ändå tydligt att luftburken i orginalutförande inte tillåter maximal luftgenomströmmning!



Så du menar att du bara borrade hål i luftburken så gick hojen bättre?
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Back
Top