Speta i fingret

Nu var det ju inte en spik,utan en speta,pigg,träflisa eller vad man nu vill kalla dessa småjävlar som gör ont satan ibland :yoparty

Har fö fått in en helt PH2-bits i långfingret när skruvjäveln slant i det blöta vädret.Det gjorde tex inte ont alls.Så kan man välja,speta:Nej,Bits:ja :tungan
 
Ja, så då kan man inte ha det i fingret?

Spik spikar man med, men man kan oxå ha den i handen.:crash

M a o är inte speta så dum benämning ändå, eller? Visst har ordet fler betydelser men inte så att dessa leder till missförstånd.

Hallänningar liasom... Nej, när det gäller språkliga skillnader bör var och en värna sin särart. Ordet mångfald har aldrig klingat mer positivt än när det gäller just detta!
 
sticka varde dess namn!
 
Det beror på, sitter de för djupt brukar jag låta skiten sitta en halv dag/dag så att kroppen skickar ut lite var i "skadan" så kan man klämma den som en finne, så kommer den ut så man kommer åt den djävulen med vad man nu har för verktyg närvarande när man lackar på att stickhelvetet gör ont. HAr varit allt från en liten oskyldig synål till lite större doningar som rejäla knivar. En gång skar jag upp fingret för att komma åt en aluminiumsticka som vägrade komma ut, den jveln hade hullingar. :mad:
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top