Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
BTE skrev:Tja!
Är det någon som vet hur man ändrar från 21" till 17" på KTMs orginal speedometer? Går det? Det kommer upp WS 2205 nån sek när man startar den men hittar ingen undermeny för att ändra inställningen.
Det är en 04a SXC.
Lugn och fin nu. Behövs inte fixas med batterier och så. Kolla andra inlägget (uppladdade bilden) i den här tråden så kommer du att se ljuset.BTE skrev:Måste köpa ett batteri till mätarn. Sedan tror jag att det kommer fungera.
Tack ska du ha![]()
BTE skrev:Tja!
Är det någon som vet hur man ändrar från 21" till 17" på KTMs orginal speedometer? Går det? Det kommer upp WS 2205 nån sek när man startar den men hittar ingen undermeny för att ändra inställningen.
Det är en 04a SXC.
Kanske är helt rätt på en EXC, vad vet jag. Det är däremot inte rätt metod på en 625 SXC/SMC eller en 660. Då är det bara att göra som jag beskrev. Tro mig, jag har gjort det otaliga gånger.dread skrev:Koppla ur färddatorn från hojjen så den bara går på interna batteriet i färddatorn. Då kommer du åt en meny som heter WS. 1882 skall det vara har jag för mig för 17"
Spider skrev:Kanske är helt rätt på en EXC, vad vet jag. Det är däremot inte rätt metod på en 625 SXC/SMC eller en 660. Då är det bara att göra som jag beskrev. Tro mig, jag har gjort det otaliga gånger.
.
En grej slog mig nu.... Jag har ju faktiskt gjort en liten mod på min mätare och det är kanske det som gör att jag inte behöver hålla på att dra ut sladdar och så (och ingen av dom SXC-ägarna jag känner heller frxtn eftersom dom gjort samma mod).BTE skrev:Jo jag vart tvungen att köpa ett internbatteri. För att man ska kunna ställa WS så måste man sära på den trekantiga kontakten. I den kontakten sitter även matningen från rätta batterit. Så för att man ska ha nån spänning när kontakten är särad måste man ha ett internbatteri.
Nu är allt fixat och hastigheten visas korrekt.
Tack för hjälpen!!
|
|
MC-mässan startar idag
Med start idag, den 23 janu... |
|
|
Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!
Bikes monter full till bred... |
|
|
Nya Indian Chief Vintage
I kölvattnet av att ha spar... |
|
|
MotoGP 2026: kalender och förare
MotoGP-kalendern och förarn... |
|
|
Benavides till dramatisk Dakar-seger
Luciano Benavides, som gick... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |
|
|
Svensk auktion med tävlingshojar
Det svenska företaget Antiq... |
|
Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter
Efter att Cruiser-programme... |
|
|
|
WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem
WP har länge varit synonymt... |