Spännande vattenplaning i 190

Slitet bakdäck läste jag något om.

Jo det är en klassiker att få vattenplaning med......och lika adrenalin framkallande var gång.

Som nämnt tidigare, kör fortare så slipper du problemet, din cykel får väl mer downforce ju fortare man kör, eller ?
 
Tja.. att köra 190 i regn är ju ett säkert sätt att få en total vattenplaning, både på bak och framhjul:gnissla

Min erfarenhet från "sportiga" (tidigare supersport) och dagens supersport med riktigt breda bakdäck är att man får rätt bra förvarningar då det nästan alltid lyfter och börjar plana bak före framhjulet lättar. Ofta sker detta korta sträckor vilket gör att man ändå kan behålla kontrollen till man fått ner farten.

Vattenplaningsrisken öker enormt på vajerräckesvägar då spårbildningen och spårdjupen alltid är så mycket mer omfattande pga att alla kör i samma spår. Konsekvenserna av en kullkörning på denna "MC-mördarväg" lär bli fatala.

Om man känner att hojen börjar plana så skall man ABSOLUT inte bromsa, om man gör det så ökar risken mångfallt att man får titta närmare på vägbanan:näsblod Lätta på gasen är rätt modell och sedan rulla bort farten:tummenupp
 
Har vattenplanat med bil en gång. Breda däck (245mm runt om) och halvtaskigt mönster resulterade i samma fenomen som flera beskrivit här. Vid en omkörning växlade jag ned två pinnar och stampade, lagom jämsides med bilen jag skulle köra om går varvet från 4000 till 7000 på alldeles för kort tid.
Ingen höjdare och villa absolut inte vara med om det på hoj.
 
köpte ett gammalt ganska slitet däck för att ha något innan mitt nya bakdäck kommit hem en gång.

Vet inte om man kallar de vattenplaning med det regnade och blev snorhalt med det däcket, tror det var ett super corsa. Hade problem att komma upp i motorvägsfart från en påfart till e18 i örebro.

Sen mellan sträckan Örebro-Karlstad så fick jag många både läskiga och roliga upplevelser. Otrevligt var det vid omkörningar på 6an men kul var det vid starter vid trafikljus i karlskoga:) Men med pilot power har jag aldrig fått uppleva det trots lite högre hastigheter.
 
Kul att min gamlsa tråd kom upp till ytan igen... Inga fler som har härliga vattenplaningsupplervelser att berätta om?

bil räknas inte, det ju inget speciellt...
Har vattenplanat massvis gånger med bil har man bara rak kurs så är det ju lugnt... Det är på hoj det blir spännande!
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top