Soppaventil GSXR600

K-Micke

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Sollentuna
Hoj
Goldwing
Jag skulle fixa förgasarbestyckningen och fällde upp tanken, som var ganska så fulltankad. Ventilen som styrs av insugsvakuumet orkade inte hålla emot utan soppan sprutade när jag drog bort slangen.

Ska inte ventilen orka hålla tätt fast det är mycket soppa i tanken?

Det har den gjort tidigare men då har det varit mycket mindre soppa i tanken.
 
O-ringen kan ha skrumpnat. Byt den så är nog allt vackert igen.
 
Nu har jag plockat isär ventilen. O-ringen ser bra ut och dom två membranen ser också hela ut. MEN, ventilen blir låst i öppet läge. Innanför anslutningen till vakumslangen sitter det en backventil. När jag suger i slangen så öppnar den, men den fjädrar inte tillbaks. Först när jag delar ventilen så det kommer in luft bakom membranet så plopp, stängs den igen.


HJÄLP!
 
Det är fixat. Det var ett liiitet litet hål på insidan av backventilen som var igensatt. Petade lite med en nål i det så nu funkar det igen.

:fyllisar
 
Back
Top