Soppa i förgasarna?

loop

Medlem
Gick med
15 Sep 2003
Ort
Grödinge
Hoj
ZX7R 97:a
Har nyligen köpt hoj inför vårens övningskörnig....
Har hört att vissa tömmer förgasarna på soppa...
Måste man göra detta eller är det "överkurs" ???
 
Soppan blir sämre, det är allt.
Det behövs inte, töm istället tanken och kör hojen tills den stannar, då ska det inte vara mycket soppa kvar i förgasarna.
 
Soppa som står i flottörhuset är aggresiv mot
materialet, tömning rekommenderas.
Herr cRoCs råd ovan är givetvis felaktigt eftersom
motorn stannar långt innan flottörhusen är tomma.
 
Ja tomma blir dom inte, men mindre blir det. Sålänge hojen startar är ju fuggarnas soppa borta på en minut.
 
Det stora problemet är att det blir gummiaktiga avlagringar när bensinen är gammal. Inte bra. Töm fuggarna, det är skitlätt.
 
cRoC skrev:
Ja tomma blir dom inte, men mindre blir det. Sålänge hojen startar är ju fuggarnas soppa borta på en minut.

Och soppan som blir kvar i flottörhuset dunstar & lämnar kvar en jäkla sörja som är skitjobbig att få bort...

TÖM flottörhuset/n!!

:tummenupp
 
Lika bra att tömma tanken då oxå väl när jag ändå plockar av den... Råder ju delade meningar om det oxå... Antingen helfylld eller snustorr... Vad jag har hört... Vilket rekomenderar ni...?
 
Jag slarvar alltid med tömmningen av gasarna, men eftersom jag brukar gå igenom dem ändå på vintern så töms de då. Ska man inte pilla nått undervintern så töm dem ordentligt, skiten som bildas vill man inte ha i munstyckena. Tanken brukar få stå med den mängd soppa som råkade vara där när jag ställde in hojen, alltså oftast varken full (eftersom det är så jobbigt att lyfta tanken med 21 liter soppa i) eller tom. Bättre dock med full tank tror jag med tanke på rostangreppen.
 
På bilden du postat tidigare verkade hojen stå inne i huset. Då måste du tömma tanken pga brandrisk.
 
Är inte så haj på motorer, har väl pillat lite... Tänkte på det här med tömningen av förgasarna... Måste jag plocka bort "locken" på förgasarna eller är det "tratten" på undersidan man tömmer dem ur... Bifogar bild på vad jag menar...
 

Bifogat

  • 2.jpg
    2.jpg
    24.7 KB · Visningar: 103
Bra bild

Tratten som leder in till tömningsskruven har jag inte sett förr.
Håll ett uppsamlingskärl under förgasaren eller kräng på en slang på den lilla gjutna stosen som pekar rakt ner under flottörhuset, sen är det bara att lossa skruven o låta soppan rinna ut. Se till att ha en mejsel som passar, det är lätt att skada mässingsskruvar.

Lycka till / Racerpelle
 
Last edited:
loop skrev:
Lika bra att tömma tanken då oxå väl när jag ändå plockar av den... Råder ju delade meningar om det oxå... Antingen helfylld eller snustorr... Vad jag har hört... Vilket rekomenderar ni...?

Har du MC i ett någolunda varmt garage under vintern så spelar det ingen roll, har man MC i ett kallt garage då ska man tömma/fylla upp tanken
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top