Sonen vill ha en 450cc

Man ser direkt på TS hur denne skriver och uttrycker sig huruvida det är ett ::troll eller icke.

Det är några jävla småskitar som låtsas vara en förälder och frågar saker som han aldrig skulle få seriösa svar på om personen skrev

"hej jag är 16 år jag vill tJöPa 450 kråzZ och köra på baCkhjUleT diReCkt, ge mig tips TACK!?"

Men det lyckas ju dessa personer tydligen inte med i alla fall :)
 
Eftersom min sons 16e födelsedag är påväg och vill överaska honom med en fin present. Fast jag kan dock ABSOLUT ingenting om crossar/motorcyklar haha. Därför frågade jag en kollega som kan lite om motorcyklar men han kunde inget om "motards" så han tipsade mig om denna hemsida! Tokolaglig motorcykel skulle jag aldrig köpa till han!

450cc sonen är 16 och ska köra landsväg... Gör om gör rätt..
 
(Börja kolla vid 1.40)

Otroligt skön reaktion från killen bakom kameran när han ser sin polare studsa ut på fältet i tshirt och jeans; ett helt coolt "belää".

Rätt långt ifrån de vanliga amerikanska "ååååhhhhh fåååååkkkking hääääll, sheeeeeeeet!!!"
 
Jag har min 125a till salu (som man får åka på som 16 åring). Det är alltså en 125cc tvåtaktare på 30-35 hästar som väger 155 kg fulltankad vilket gör den väldigt pigg jämfört med andra "motorcyklar" i klassen. Om sonen nu var sugen på något som rör lite på sig fast som ändå är lagligt på pappret förstås. Det är dock ingen motard men den funkar bra att busa med om man nu vill det.
Sjysst design och bra komponenter som t.ex brembo bromsar runt om.


http://www.blocket.se/uppsala/Cagiva_raptor_125_46609501.htm?ca=10&w=1&last=1
Bara att skicka Pm vid intresse!
 
Det vet jag gott och väl, men dock så har jag gjort ett beslut att det inte kommer bli något 450! Han får välja mellanmax 250 eller en 125+ och jag vet risken att polisen kan komma men ser jag han köra olagligt då åker motorcykeln DIREKT! Vet att han kommer köra över hastigheten men ser jag honom så får han lida med konsekvenserna!

Det här är nog det bästa jag läst på länge, faktiskt! Världens bussigaste farsa. :död
 
Nyheter
Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Back
Top