Körde förbi Skånska Sösdala denna sommardag den 24/6 på hojen med ca 15 plusgrader när detta plötsligt inträffade.Det började ösa ner stora hagel och helt plötsligt såg det ut som en dålig vinterdag med ett väldigt glatt underlag. 



Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
näää!!, nu är det dax för allmänt upprop och byta ut våra meteorologer i lilla svedala till nånting vi kan lita på och som inte kommer dragandes med sånt häringa jädra skitväder!!
tacka vet jag när jag satt i Jemen och vädernissarna hade fan rätt VARJE dag!!sa dom SOL och VARMT så nog var det SOL och VARMT så det räckte och blev över.
(våra vädergubbar/tanter skulle kanske tränas i nordkorea- kim jung ung hade ju synpunkter enligt notis för nån vecka sedan- frågan är bara om deras vädersnubbar är i livet ännu....)
//jj
Haha - gör dina egna prognoser- vädersimuleringarna som metoffice tittar på svänger som fan hela tiden just nu.
Dock finns det nån hint om en jävligt varm sommar/sensommar detta år (inte tagit härifrån dock) - man får se.
http://www.meteociel.fr/modeles/gefs_cartes.php?ech=180&code=16&mode=4&carte=0
Nästan överst har ni olika simuleringsmodeller UKMO,Navgem osv - detta är GEFS Temp 2m.
Sen kan ni kolla lufttryck, temperatur på 850 mB (vi ligger ofta runt 1000mB på marknivå , vi loosar 1mB per 10m - räkna höjd,nederbördsfronter och jetströmmen.
Simuleringsdata tid finns strax vänster om färgrafiken , 0H det är från simuleringen, sen typ 48H är ju två dygn ifrån körningen , går till 180 timmar på detta exempel , tryck Suite efter 180H så har du nästan simuleringar 400 timmar frammåt.
Efter en 50-70 timmar är det dock ofta inte pålitligt - speciellt just nu
Där kan ni leta efter era högtryck istället för o tro att nått ärkemongo från Smhi skall lyckas![]()
Låter enkelt. Tror jag låter SMHI fortsätta få mitt förtroende iaf, de har oftast rätt där jag bor.
Men en sån där hagelsvärm råkade jag ur för åkandes bil mellan FB och HSTD 1989, mitt i sommaren.
Jäkligt äckligt när det började jazza.
Smhi tar data från detta liksom Yr,Dmi och så men i vissa perioder är allt totalt opålitligt - speciellt lokala
grejer - nu är det superinstabilt
Dom kan knappt ge en timmar/dag i förväg inom nån mil - det är täta molnband/åskmoln som åker zigenare.
Normalt är 3-5 dagar i förväg , nu ser det ut som kallt och torrt med regnskurar för oss(västkusten) - men det kan vända.
Vänder kan det göra typ 5 juli och vill ni forska i det checka och forska i El nino,NAO och länken jag
gav där uppe - sen kan ni klaga på Smhi - lite jobbigt- kolla runt lite för skojs skull så kan ni få en hint.
Modellerna är väldigt instabila just nu - men tävla lite nu!
Vill bara klargöra: jag har aldrig klagat på SMHI. De lyckas alltid bra där jag har varit.
Och jag fick en sån där "intrrrrnjaeeeeh. Jag synar en film istället" av att göra detta själv. Meteorologiboken var svintjock när man läste flyglicens. Och lite torr. Men behöver du hjälp med saker jag är bättre på så finns jag här.
![]() |
Bike kör Stark Varg EX!
Under hösten kommer Bike gö... |
![]() |
Customhoj Bike Show 2026
Den 23 till 25 januari körs... |
![]() |
Racing på Kjula Dragway till helgen
Den kommande helgen (23-24 ... |
Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup
Harley-Davidson och MotoGP ... |
|
![]() |
BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien
Platsen för BMW Motorrad In... |
![]() |
Strängnäs Bike Show den 30/8
Sista lördagen i augusti är... |
![]() |
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna
Under lördagen kördes Mälar... |
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |