Efter 10 år av körande så fick rullgruset mig till slut. Skulle svänga av en väg och stanna, så tempot var lågt, ~15km/h. Men det var tillräckligt för att få framhjulssläpp och lägga hojen.
Hade gärna snyggat upp kåpan så den blir hygglig, behöver inte bli utställningsskick. Har ni några tips på vilka som kan fixa sånt här till rimliga priser i göteborgsområdet? Behövs det köras några mil är inte det några problem.
Vill inte göra dig mer deppig, men alla lackfirmor lackar så bra de kan - och det kostar en del.
Har inte använt någon själv, men det finns en firma som heter Spot Paint i södra Göteborg. Fanns också en kille i Säve, men jag lyckas inte hitta honom
Ett alternativ är att göra jobbet själv - med sprayburk
grundfärg, evt. filler, röd o svart täcklack, klarlack. Blir ca 1500:- bara i burkar så har du något att jämföra med
Hemlackad - men sitter under hojen, en del apelsinskal annars ok
Menade inte att de skulle lacka mindre bra än de kan, utan att det skulle vara okej att ta genvägar så länge det ser försvarbart ut på två meters håll, om det får ner antalet arbetstimmar.
Jag vet redan nu att jag inte kommer lacka själv och begagnade kåpor verkar helt kört att hitta.
Alternativet är att köpa kinakåpor, ett helt set går på cirka 5000kr med frakt. Men då är det en fråga om passform och kvalitet istället.