Snutslädar?.

Philip__87 skrev:
Haha tur att de där inte finns i sverige om polisen är sååå duktiga som alla säger så skulle nog en del ha stora problem med att dra de men kanske inte GR :tummenupp

Det KAN ju finnas lite annat som skiljer också mellan GR å polisen. Som t ex. en lite tanke på medtrafikanters säkerhet. Om nån faktiskt tror att dom är bättre att köra än polisen p g a att man "dragit snuten" så tänk igen, orsaken till varför polisen "ger upp" är högst troligt (eller åtminstone borde vara) att dom bedömt situationen för riskabel och traffikfarlig för övriga traffikanter, för att låta jakten fortsätta. Det kommer ju tråkigt nog allt flera nollor som skaffar hoj å vill leka GR, och om polisen då hade en Retta och körde va dom klarade av, så skulle den jakten, säkert till 90% sluta på ett sätt, att man sopar upp GR-wannabien i svart påse.

GR e sist å slutligen en feg stackare som troligtvis fick för lite kärlek men hade dyra leksaker som barn. I o f s bra idé att tjäna en liten hacka samtidigt som man blåser upp sitt ego... :squid
 
Jaaa... Har man sett MC-Poliserna köra på bana så kan jag bara säga en sak.

Det finns inte en chans att jag skulle försöka dra dem. Små vägar, E4, stan eller varsomhelst. Killarna är mycket duktiga. De har ofta åkt hoj mycket länge och har ju stor vana med att hålla koll på sig själva, trafiken, efterföljande bil, annat.

Dessutom så behöver de inte hänga på speciellt länge innan de har backup med sig. Det är lite svårt att köra ifrån radiovågor.

Enda nackdelen som de kanske har är att hojarna är ju rätt breda för att köra mellan bilarna i trafiken, men de har ju blåljus o sirén, så bilarna har liksom en tendens att flytta på sig och underlätta passage.
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top