Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Waye Rainey har enligt Chris Ash kört under 1:30 på Anderstorp.XR skrev:Vem är den snabbaste svenska föraren runt anderstorp
någonsin,oberoende klass och maskin.Hur står sig den tiden jämfört med varvrekordet,om det nu inte råkar
vara samma förare.Någon som vet?
tack på förhand.
Måste varit en Yamaha 500.Swedie skrev:hehe, en bit kvar då .. men jisses. 1.30? Var banläggningen densamme på den tiden? Vad för hoj sattes denna mirakulösa tid på?
Yamaha YZR 500.Swedie skrev:hehe, en bit kvar då .. men jisses. 1.30? Var banläggningen densamme på den tiden? Vad för hoj sattes denna mirakulösa tid på?
Är han svensk...Nyteknik skrev:Waye Rainey har enligt Chris Ash kört under 1:30 på Anderstorp.
![]()
McFille skrev:Varken Capirex eller Rainey är ju svenskar, så det är väl ganska ointressant i sammanhanget...![]()
XR skrev:Vem är den snabbaste svenska föraren runt anderstorp någonsin, oberoende klass och maskin. Hur står sig den tiden jämfört med varvrekordet, om det nu inte råkar vara samma förare. Någon som vet?
tack på förhand.
http://www.dpracing.nu/varvtider.htmlManne skrev:När vi ändå är inne på ämnet, finns det nån sammanställning på banrekorden runt om på de svenska banorna?
Vliken tok har kört 0:57.286 på Sviestad med en Aprilia SP 250?valmers skrev:
valmers skrev:
Per GustavssonNyteknik skrev:Vliken tok har kört 0:57.286 på Sviestad med en Aprilia SP 250?![]()
Detta på en moderat ombyggd gathoj.Manne skrev:perfekt!![]()
miinins 51.67 tid på sviestad är sjuk.....
1978 körde Ronnie Peterson på Anderstorp, snabbaste tiden det året hade Niki Lauda. Kan tänka mig att dom tiderna står sig kanska bra än (fast dom kör ju med stödhjul).Dino Velvet skrev:Oj, måste lära mig att läsa noggrannare![]()
Snabbaste svensk.. Hmm... Jag gissar på Ronnie Pettersson![]()
Dessutom gick det inte att slå gamla banrekordet på Sviestad, enligt vissa. Inte konstigt att det krävdes en tung, slö gathoj med underlägset vikt/effektförhållande.GSXR1100R skrev:Detta på en moderat ombyggd gathoj.
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |
![]() |
Vinnarhoj från Custom Bike Show
I nästa nummer av Allt om M... |
![]() |
Testhoj hämtas från Sulas MC
Vi åkte till Strängnäs för ... |
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon
Foto: Andreas Johansson ... |