Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nu är vi återigen där med ihopsnickrade teorier.
Jag har haft mitt MC-kort sedan 1995, min mamma kräver inget och min erfarenhet av att köra motorcykel är lång eftersom jag som sagt var har haft mitt MC-kort i 20 år.
Jag söker fortfarande inte efter siffror från pappret eller tillverkarnas fantasisiffror från vindtunnlar utan som jag skrivit hela tiden, faktiska siffror. Om du inte vet vad faktiskta siffror betyder så kanske orden verklig, sann, konstaterad, reell etc. gör det lättare för dig att förstå vad jag menar?
Som jag skrev tidigare så prioriterar jag inte acceleration eller toppfart men finner det intressant, därför som jag frågade. Kul att veta vilken av hojarna man är intresserad av som presterar bäst.
Verkar vara kutym på detta forum att inte hjälpa till, att istället vara nedlåtande och självhävdande. Alla vi som nöjer oss med 600-700 cc och 70-80 hk måste ju vara nybörjare med A2-kort som behöver mammas tillåtelse. Eller hur?
Återigen så behöver man inte svara bara för att det finns en svarsknapp men ni som måste hävda er verkar ju inte kunna låta bli.
På min tid fanns det kortlekar med olika bilar, flygplan, F1-bilar, motorcyklar etc. Där fanns effekt, toppfart, cylindervolym, vikt etc angivna.
Du kanske skulle åka ned på kiosken och fråga om de har en MC-kortlek så får du svar på dina frågor?
Minns inga siffror i huvudet men:
MT-07, roligast och klart busigast
ER6, nästan lika kul som MT-07 men lite bredare i sitt fokus
FZ6, mjuk i chassit och len i motorn. Inte speciellt kul, ganska lik CB650
Gladius, frånsprungen tekniskt
Annars är Honda Hornet 600 av sen årsmodell en kanonhoj, det enda minuset jag kan komma på är den otydliga instrumenteringen. Mycket roligare än nya 650.
Njae tror inte det är så stor skillnad på de där, säkert runt 4 sekunder och 200 blås på alla. Det gör nog större skillnad om du är nysketen eller inte![]()
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |