SMC BKK Arlanda TT 2012-05-13

  • Thread starter Thread starter Evil Twin
  • Start date Start date
Här är en videosnutt på några varv (mastervarv + 1-2 varv) sista passet snabba gruppen.

Försökte synkronisera loggen från lådan som mäter g-krafter och lutningsvinkel i filmen men det gick inte så bra.

Får jag lite tid över så klipper jag ihop sekvenser där jag ligger bakom deltagare i steg 4 snabb (svarta västar) och lägger upp.

https://www.youtube.com/watch?v=3KRhIAv_Rhw
 
Här är en videosnutt på några varv (mastervarv + 1-2 varv) sista passet snabba gruppen.

Försökte synkronisera loggen från lådan som mäter g-krafter och lutningsvinkel i filmen men det gick inte så bra.

Får jag lite tid över så klipper jag ihop sekvenser där jag ligger bakom deltagare i steg 4 snabb (svarta västar) och lägger upp.



https://www.youtube.com/watch?v=3KRhIAv_Rhw

Såg riktigt cooooolt ut:yoparty vilken filformat får du ut från Leanometern?
 
luskat o letat , men hittar nada , ingen som vet vem som satt å fotade strax innan depåutfartskurvan på söndagen ?
 
äähhhh .... då e de väll ingen vits å fota jue :)
 
Trist att dom som fotat inte vill dela med sig. Dom kan ju lägga upp miniatyrer iaf... hade några väldigt sjyssta "nära" knäskrap som jag skulle vilja ha på bild :(
 
Att jag inte lägger upp nåt beror på att det mesta blev dåligt enligt mig + att jag bara satt vid depåutfarten vid lunchtid, vilket knappast ger några fantastiska fotovinklar. :)
 
aha , då va det nog inte dig jag såg ... det var nån som fotade på eftermiddagens körpass
 
Såg riktigt cooooolt ut:yoparty vilken filformat får du ut från Leanometern?

Den exporterar i .CSV format, dvs kommaseparerat. En liten bugg gör att man måste ändra hur windows hanterar tal med decimaler eftersom vi i sverige använder komman för dessa och då blir det knas när man skall importera .CSV filen sedan. Jag har haft mailkontakt med leverantören och dom kommer åtgärda detta, tills vidare får man ställa om så att windows använder "." istället för ",".

Varje rad i csv filen innehåller tidskod (5 rader per sekund), lutningsvikel, g-kraft i sidled och g-kraft i längsled.

Tyvärr verkar iaf min leanometer "gå lite för fort" för när man försöker synkronisera med filmen så ligger den snart och visar lutningen i nästa kurva istället för kurvan som man ser på filmen. Väntar på svar om det är något dom kan tänka sig fixa till eller om jag måste uppfinna något sätt att räkna om tidsangivelserna i .CSV filen eller om jag skall generera en separat videofil med bara instrumenteringen och sedan använda ett videoredigeringsprogram för att sakta ner den videokanalen tills det blir rätt.

Om någon som läser det här vill få en importdefinition av leanometerfilen till dashware så är det bara att PM:a.
 
Om du kan specificera lite vad för moppe du skulle vilja se, så kan jag kolla om det finns nån bild. :)

Edit:Ahh...Den sköna ROSA . Ja då förstår jag. Ursäkta en gammal vimsig en. :D

Kollar imorr'n
 
Last edited:
30u8vpz.jpg

np0waw.jpg

2ivjq7p.jpg


Sorry . No B-king.

Hmm. vad skumt bilderna blev publicerade...Admin ????
 
30u8vpz.jpg

np0waw.jpg

2ivjq7p.jpg


Sorry . No B-king.

Hmm. vad skumt bilderna blev publicerade...Admin ????

Du har inga bilder på en Grå Daytona och en snubbe som sitter med svart skinställ och en svart hood med vita tryck på? körde på gratiskörningen
 
Den rosa är grym, men lite väl färgglad på bilderna... har du meckat med bilderna lasse?
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top