SM/UEM/IDM fåniga säsongen 2008

Joshua Sommer och Lucy Glockner kommer köra hela UEM 250 Cup i år. Sommer på en ex Ratthapark's 2007 RS250RW. 3-4 wildcard siktar man även på att göra i GP.
 
Alvaro Molina har legat i med träningar och uppdateringar på sin aprilia för att försvara sin titel i 250cc även i år i den nya UEM-cupen som kommer köras. Han har bl.a ny stötdämpare bak och nya versioner av fjädringslänkage för att förbättra fästet så att han inte ska få så lätt för hjulspinn. Vilket han haft lätt för på dom senaste åren på nått parti på Cartagena. Han har kört många tester med Dunlops 08:a däck och lagt fokus på att få ut bästa grepp och livslängd i dom under ett race. På träningar på Cartagena har han kommit ner i 1.36:5 nu i år.

DM1205406875.jpg
 
Lite fakta om IDM i år.

Antal serieanmälda:
IDM SUPERBIKE: 57st
IDM Supersport: 45st
IDM 125: 52st
IDM Sidecar: 22st

Nationallitet:
GER - 72st - 40,9%
NED – 24st - 13,6%
SUI - 17st - 9,7%
CZE - 11st - 6,3%
AUT – 9st - 5,1%
DEN – 8st - 4,5%
NOR – 7st - 4,0%
BEL – 5st - 2,8%
FIN - 5st - 2,8%
GB - 3st - 1,7%
RUS - 3st - 1,7%
POL - 3st - 1,7%
AUS - 2st - 1,1%
SWE - 2st - 1,1%
FRA - 2st - 1,1%
HUN - 1st - 0,6%
LUX - 1st - 0,6%
ESP - 1st - 0,6%
 
Last edited:
Är det en dansk så är det väl Harms den äldre då

Nä, Sonni kör STK600.

Det var en från Göteborgstrakten som funderade på att kanske köra 250r. Ev fanns Henrik Olssons TZ 05:a att kunna hyra. Men har inte hört något mera om det sen dess. Däremot vet jag 2st 125r-förare som förmodligen kommer kompletera med att även köra nått race i 250r i år.
 
Deltävlingarna i UEM Cup:en på Most och Schleiz verkar vara inställda pga det dåliga intresset för den serien.
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top