Slingerbulten på... FORTIGAST!!!

Mattias skrev:
Jag tyckte att killen på den lila/rosa hojen var snygg. Han är med vid 1 minut och 46 sekunder på räknaren.

Han som ligger och blockerar den silver/svarta R1'an som vill om?
 
RoLLER skrev:
Du e med på filmen :D


oohhh nu blir jag kääändis.
Fast hinner ett otränat öga se att det är jag då när Dantheman71 möter mig i 250 knyck (minst!!) uppe i östra esset?
Hoppas det och hoppas jag inte gör någon konstig min som jag brukar på kort.
 
Mattias skrev:
Jag tyckte att killen på den lila/rosa hojen var snygg. Han är med vid 1 minut och 46 sekunder på räknaren.

Då ska vi inte tala om dom i beemern vid 2:13 på raceklockan :gnissla
 
CayLe skrev:
Då ska vi inte tala om dom i beemern vid 2:13 på raceklockan :gnissla

HahAHAHHAh Försökte du ta rygg på oss mannen ????

Gick det bra ;)

Asså... Det går ju att köra SKITFORT på bulten med bil....

Ska dit med en Turbomatad Volvo med 3" -> 5" system (down Pipe) och Sport Kat etc.... (ingående utledare) och testa lite.
 
Last edited:
RoLLER skrev:
HahAHAHHAh Försökte du ta rygg på oss mannen ????

Gick det bra ;)

Asså... Det går ju att köra SKITFORT på bulten med bil....

Ska dit med en Turbomatad Volvo med 3" -> 5" system (down Pipe) och Sport Kat etc.... (ingående utledare).

Ska testa lite på skoj om jag kan ta Spöket med bil.
Eller så var just det vi inte försökte eftersom vi visste att Danneponken var på G... :rolleyes:;)

Under beemern sitter det extraktorgrenrör -> 2,5" -> 4" 6-2-1 system med 1 fullflödesdämpare (+ massa godis under huven också förstås).

Men för att klara bulten hyfsat snabbt krävs ju lite väghållning också.
Volvo...?...vad är det?? :tungan
 
får man fråga om den där danne hänger ut nånting i kurvorna för man ser inget alls av hans huvud i den här filmen.. känns lite skrämmande att luta så där utan att luta... :va
 
Asylum_Nakaza skrev:
får man fråga om den där danne hänger ut nånting i kurvorna för man ser inget alls av hans huvud i den här filmen.. känns lite skrämmande att luta så där utan att luta... :va

Man ska väl ändå skutta ut åt sidan, inte luta sig frammåt/neråt? :)
 
zx6rChrille skrev:
Ja är det nån som kan matcha det där... :confused:

Är det inte dags att lägga av snart? Roller, Hulken, Zeb.... alla kan vittna om hur lätt det är hänt, när det väl händer. Välj en vilken kurva ni vill på filmen och fundera på vad som händer om det "oförklarligt" skulle släppa! :kocko

Kör gärna fort, kör idiotfort och filma det men gör det för fan på bana där det inte är lika farligt. Varken för er eller omgivningen.
Det finns tävlingsbanor och det finns gott om tillfällen att köra där. Byt helförsäkringen mot racekåpor och gå en licenskurs så finns det ÄNNU fler tider och banor.

Ni behöver inte tala om för mig vilken moraltant jag är, det vet jag redan.
Jag vet att ni vet att ni beter er helt :kocko men tycker att det är :yoparty

Edit: Kolla noga på den sista smileyn, den är cool men inte fan ser den glad ut!

/HW
 
DanTheMan71 skrev:
Har faktiskt bara kört där ett par gånger så där håller jag knappt styrfart .
Jag blir nästan åksjuk av alla tvära kurvor :zpy

Där ser man, själv e jag betydligt mer hemma på Bogan.
 
DanTheMan71 skrev:
Så länge idioterna som bestämmer :kocko inte lägger nån bana i Stockholms trakten kommer folk att köra av sig på kuliga vägar med olyckor som följd.Så e det bara.Sen vet vi allihop att det inte e så jävla smart att köra som en dåre på små trånga skogsvägar där rådjur,kaniner antiloper o annat smått o gott kan hoppa upp på vägen.Men vad göra? Sitta på en modern sporthoj o puttra fram.NO Way!!

Jepp så är det. Fast att tänka tanken själv om det är värt riskerna är ingen dum idé. 20 mil till sviestad, 23-24 till karlskoga, det går att plåga sig för att ha jävligt kul på banan :tummenupp
 
DanTheMan71 skrev:
Så länge idioterna som bestämmer :kocko inte lägger nån bana i Stockholms trakten ...!!

Ingen politiker har någonsin "lagt" någon bana nåonstans. Banor byggs på initiativ av enskilda eldsjälar och föreningar.
Det bor över 1 000 000 människor i Stockholm. Någon borde kunna ta tag i det för "idioterna som bestämmer" kommer inte göra det åt er.

Att skylla på dom är lika fel som att skylla på arrangörerna när det krävs "orginalsystem". Att bygga en bana är inget problem, det är miljön som är problemet och det är säkrt därför det inte finns någon bana i närheten av tokholmen. Det går inte att hitta ett avfolkat ställe i närheten där folk inte behöver bry sig om ljudet.

Gissa varför dom byggde banan på en "nästan" övergiven kobbe halvvägs till ryssland....

Ta det nu inte som någon personlig kritik, men ska det bli en bana byggd så måste folk engagera sig lite... fel MYCKET!

Det har säkert gjorts försök men frågan är av vem och hur det gick / går.

/HW
 
Har funnits mängder med eldsjälar, bara det att de bränt sig när de stångat sig blodiga mot alla byråkrater.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top