släpande skulder?

StorBjärn

Thunder The Savior
Gick med
14 Feb 2005
Ort
Uppsala/Umeå
Hoj
Ducati Monster S2R
Hur fungerar det vid beg köp av en hojj?
Jag vet att vissar har blivit lurade vid bilköp och fått övertag skulder som följt med bilen... Finns det liknande saker man bör se upp med vid en mc affär?
Hur kan man kolla upp så inga oväntade överraskningar dimper ner?
 
smsa ABC123(regnr alltså) till 71456 (Vägverket)

inom några sek får du info om ägare och eventuell kredit...
 
skatteskuld kan de finnas.. bara att ringa vv o kolla me dom.. bara säga reg.nr. eller kolla på vv.se
 
Ska iofs inte vara några problem att köpa hoj eller annat fordon med en ev. skuld på. Polaren gjorde det för nåt år sedan. Hojen hade en skuld på ca 40K kvar. Dom gjorde upp affären på banken och resterande skuld betaldes direkt av av säljaren så fort pengarna bytt ägare. Nice, clean and fast.
 
Nice, clean and fast när säljaren gör som han säger att han ska göra. Praxis har åtskilliga exempel på när så inte varit fallet. Se till att lösa ev. skulder först, handla sedan.
 
Gor det pa banken tillsammans med saljaren sa resterande skuld loses direkt dar, sen far saljaren resterande summa pengar i handen pa kontot men det kan man ju skita i. Men betal inte hojen och lita pa att saljaren ska losa skulden for da kan det bli stora PROBLEM!!!
 
Vad jag vet så får du inte sälja en belastad vara, utan då måste du eller köparen lösa lånet. Vanligast är väl att man då löser lånet som betalning.
 
Numera syns om ett fordonet är belagt med kredit. Så var det inte tidigare om jag förstått saken rätt. Det var i alla fall svårare att kontrollera.

Är det någon som vet ifall gamla bilar med kredit tagen innan man ändrade på lagstiftningen syns på vägverket eller transportstyrelsens fordonstjänst?

Logiskt sett borde det synas.
 
det står på reg papperna med om det är en skuld på bilen/mcn.. så kolla där med...
 
Är hojen köpt på firma av tidigare ägare så ett telesamtal bort oxå.
 
*/ ?>
Nyheter
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

Back
Top