Skyltbelysning R1-02

Sephiroth

Ny medlem
Gick med
1 Aug 2008
Ort
Bollnäs
Hoj
Yamaha R1-02
Hej!

Ska till och besikta hojen (R1-02) nu till veckan, men saknar skyltbelysning.

Tänkte att det inte kan vara allt försvårt att fixa, så skaffade en diod för utomhusbruk som kommer att användas under besiktningen. Men nu till problemet, jag hittar fasiken inte kabeln som ska anslutas till skyltbelysningen?

Någon som har koll på vart den ska finnas?, har följt kablarna i bakänden, finns endast kablar till blinkers samt bakljuset. I närheten av batteriet hittade jag en del kablar som är avklippta, men har nollkoll på vad som är vad.

Någon som kan upplysa mig lite? :)

Tack på förhand!
 
Är det inte ganska lämpligt att sno ström från tex bakljuset? Skyltbelysningen ska ju lysa när lyset är på, och drar pyttelite ;)

Det är faktiskt precis det jag tänkte fixa iordning imorgon om jag inte hittar rätt kabel. Men iom, att det borde finnas en kabel någonstans till skyltbelysningen så tänkte jag använda den :)
 
Det är faktiskt precis det jag tänkte fixa iordning imorgon om jag inte hittar rätt kabel. Men iom, att det borde finnas en kabel någonstans till skyltbelysningen så tänkte jag använda den :)

Den kabeln skall ligga på vänstersida, tillsammans med blinkerskablarna. Längst med bakramen bakom bakkåpan, på samma ställe som blinkersens kopplingskontakt. Men orginal så sitter ju blinkers monterade på skylthållaren och är den borta så kan ju mr meck ha plockat bort/gjort om.
 
Hittade tillsist kabeln, den låg bra dold och invirad med blinkerskablarna, tack Doohan4ever!

Hojen är precis besiktad, så nu är det bara ut och gasa!
 
Nyheter
Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Back
Top