Skyddsplast?

Skivbromslås med larm funkade när det va en snubbe som klappade min hoj. Han såg väldigt skitnödig ut när jag kom farande och fräste. Han bad om ursäkt och sa, gu vilket känsligt larm, man kan ju knappt peta på hojen. Mitt svar, precis det som är meningen eftersom det är min hoj. :hihi
 
Jag har genomskinlig tjock plastfilm- Techno-x ca 35 * 78cm oöppnad frp köpt på din-Mc för 169:- ngt år gammal. Kan det vara intressant? Kan tas med till helgens avrostning. Priset går att pruta på.

Kan absolut vaara intressant. Var finns du?

Edit: Du har PM
 
Last edited:
Går de och provsitter bilar med öppen dörr också?


Precis vad vänligt jag frågar mammor som lyfter upp sina sprattlande telningar för att de ska kunna repa tanken med sina grusiga dojor som om vore det en kommunal lekplats. Nu är jag ingen vän av att ha prylar man måste vara så förtvivlat rädd om men vad händer om de välter öket över sig? Kan bara anta att det på något outgrundligt vis är mitt fel.

Som mammor har de kanske något särskilt mandat vi fordonsägare inte känner till. Av reaktionerna att döma verkar de dessutom stå höjda över kritik eller ens möjligheten att bli ifrågasatta.
 
Har problem i garaget med någon som går och lyfter på silvertäcket till hojen och löste det genom att dra en av fästöglorna/stroppen genom mitt Abus Detecto larm/skivbromslås. Rör täcket = drar till i "stroppen" = larmet tjuter. Jag drar stroppen på plats genom öppningen för skivan i låset först, sen sätter jag låset på plats på bromsskivan. Man får bara bort stroppen genom att ta bort låset eller skära av stroppen.

Skulle kanske kunna adaptera idén?
Ena sidan på stroppen sätts fast i låset och sen drar du stroppen över styret vid gassidan, genom hålen i skyddsbågen och fäster med en liten krok på kopplingssidan (nåja, du har väll ingen koppling). Använd en stropp med rejäl resår (typ laststroppar) och tar en turist bort kroken för att prova så släpps larmskivbromslåset ner lite = tjuta/tuta. Stroppen blir som ett rep hinder för att provsitta.
 
Last edited:
Nyheter
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa

Sveriges MotorCyklister (SM...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025

Nu är det klart att världen...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Back
Top