Skyddsfilm till tanken?

mangan76

Ny medlem
Gick med
22 Oct 2017
Ort
Örebro
Hoj
Yamaha xtr660
Köpte ett par nya crossbyxor som är förstärkta med skinn runt knäna. Åkte sedan ut en 20 mila sväng med min vita yamaha xt. Kom hem och upptäckte att sidorna på tanken missfärgats av skinnet.

Provade med kemisk bensin och fick bort missfärgningen men att det blev lite lite flammigt i plasten. Funderar på om det finns nån bra skyddsfilm som är lätt att applicera? Provade med en från biltema men det blev väldans många luftbubblor.

Finns det inget som påminner om vissa displayskydd man har till mobilen som inte bubblar?
 
Tack för tipset. Hade dock tänkt mig en lite billigare lösning. Kanske är fler här som hittat nåt bra?
 
Tack för tipset. Hade dock tänkt mig en lite billigare lösning. Kanske är fler här som hittat nåt bra?

Ett billigare alternativ kan vara att åka förbi din lokala reklamfirma eller möjligen någon som pysslar med solfilm och fråga. Reklamfirmor brukar ha plastfilm i flera olika kvalisorter och kan förmodligen mot fikabröd eller något sånt få det på plats om du frågar snällt och/eller sätter på en dekal på lämpligt ställe.
 
Last edited:
Ja visst verkar den kunna bli hyfsat ok? Tänkte iaf prova. Visst blir det snyggare om man lämnar in hos proffs men det är inte så noga känner jag. Har ingen utställningshoj utan vill bara slippa missfärgning. Inte så kul när man säljer sen.

Annars får man ju tvätta med kemisk bensin/förtunning, men gör man det ofta blir det nog inte speciellt bra.
 
Lite OT men Biltemas skyddsfilm funkar till spräckta kåpglas oxå.
 
*/ ?>
Nyheter
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Back
Top