Skumplast till verktygslåda?

Limstift

Flooork!
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Lessebo Kommun
Hoj
VTR 1000F Firestorm
Är det någon som vet vart man får tag på inredning till verktygslådor? Jag vill ha skumplast, ganska tät och ganska hård, den får inte smula sig heller utan man ska kunna använda den utan att det bösar alltför mycket. Jag har kollat här i Göteborg, på Galantplast men dom hade inget. Clas Ohlson och biltema har men jag tycker att deras är för mjuk, den är mer för ömtåliga saker, typ foto-utrustning.

Någon som vet vart?
 
Du skulle ha sånt som man packar elektronik i tror jag. Inte smuligt och hårdare än vanlig skumplast. Brukar ofta kunna vara ägg-kartongsformad dock men det finns även andra modeller. Ta kontakt med något företag som du tror skulle kunna packa sina egna grejjer för frakt och hör med dem. När jag jobbade vid Ericsson tidigare så fanns det pallvis med sådant.
 
Jäpp precis sådan som t.ex. IC-kretsar brukar vara nerstuckna i. Nån som vet nån butik som säljer så man slipper leta bland företag?
 
Detta kanske är ett långskott, vet inte om dom säljer till privatpersoner men det kan vara värt ett försök!

http://www.team-et.se/swedish/

Dom gör bland annat inredningar till väskor för verktyg, elektronik och dylikt

Dom "bor" visserligen i Lindome, kanske lite långt att åka från Marstrand...

Lycka till
 
*/ ?>
Nyheter
Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Donut Labs solid state-batteri – redo för användning i Verge-motorcyklar

Donut Labs VD Marko Lehtimä...

Donut Labs solid state-batteri – redo för användning i Verge-motorcyklar

Donut Labs VD Marko Lehtimä...

MC-Mässan närmar sig!

På årets stora motorcykelmä...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Back
Top