Skulle höjd körkortsålder stoppa vansinneskörningar?

Skulle höjd körkortsålder stoppa vansinneskörningar?


  • Antal röstningar
    0
Vet inte vad man ska ta upp men skriver nått litet :D

Tror inte det blir bätre med höjd körkortsgräns eller höjda utgifter för att ta körtkortet, tror snarare bara på att fler kommer köra utan kk.

Åldern avgör inte varnsineskörningar, vad nu en vansinnes körning är ?

Tror snarare att det skulle vara bätre o införa gps i alla rullande fordon med mer hjul en 1, i ett sånt läge skulle polisen slippa jaga fordonet om det skulle nu förmodan dra o polisen slipper skappa risker som dom gör när dom ska följa efter fordonet, o föraren i fordonet som valt att dra skapa mer risker en behövligt, i stället är det bara läsa av o se var fordonet tar vägen o på det viset registreras hastighet o körsträcka o platsen där det stanna o omgrupera polisen till att vara i närheten när det snannar.

Skulle troligen bli mindre dödsolyckor.

Vet själv hur jag körde i mina yngre dagar o kanske tur att jag inte fick tag i en 100+ hk hoj när jag saknade spärrar totalt.

Men vist gassas det ut på mer lämpliga ställen nu mera, med mina +100hk så når man snabbt 280+km/h, tror snarare att alla hojar skulle tillvärkats med max 50hk, det räker mer en väl för att framföra den i mer lagliga hastigheter.

Frågan är bara, vad ska man med 100hk till en 160kg hoj, eller 200hk i en 195kg skapelse, det är betydligt mer effekt en vad man nånsin behöver på väg, om man nu inte kör barna.

Tror inte barna löser hela bekymret, för den skala som vill köra snabbt på väg kommer bara köra ändå snabbare på väg om dom fått köra barna ett antal gånger.
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top