Skulle du dra ifrån polisen?

Skulle du dra från polisen?


  • Antal röstningar
    0
Status
Ej öppen för fler svar.
Herregud vilken idiotisk tråd/poll (enligt eget tycke), men tyvärr är det ännu mer idiotiskt och skrämmande att läsa att vissa personer här faktiskt kan tänka sig att dra från polisen. Hur tänker ni?

Ni verkar ha samma mentalitet och kriminellt tankesätt som den 22-åriga kille som krashade nu i dagarna, se hur "bra" det gick för honom när han försökte dra, kort sagt så är det idiotiskt att ens tänka tanken oavsett om man har läge eller inte.

Väx upp och ta konsekvenserna för ert handlande, och vill man inte riskera böter eller indraget körkort, kör lagligt... Hur svårt ska det vara?
Men ni kanske tycker att det är tufft/ballt att försöka dra, och kunna skryta inför vänner om er bedrift? Men hur tufft är det att i den stressade situation som uppstår äventyra andra människors liv, bara för att just du ska slippa att åka fast?
 
Jag hade lätt dragit snuten med min mt, fast nee min mt kommer inte över den magiska gränsen på 250 och då räknas det nog inte som hets om jag kör av eller dylikt:va:huvet
 
Nej jag skulle inte dra ifrån polisen,dels för att jag troligen inte kan och sedan varför riskera sitt liv och andras med att köra som en jävla idiot då är man bara dum i huvet :rolleyes: sen antar jag att denna tråd är född ur tråden om dom som "jagades" av polisen i stockholm och föraren dog och tjejjen bakpå klarade sig skapligt.

Läste i kvällstidnigen att dom hade diskuterat vad dom ska göra under färden,jag vet inte kom aldrig "vi kanske skulle stanna" upp eller??? vad fan är det som gjorde att ni beslöt er för att vi kör som fan och kör ner i tunneln och springer därifrån? vad hade ni fått lite böter eller? se vad resultatet blev av erat beslut.....
 
Hej

Varför skulle det bli mer dödsolyckor om folk kör från snuten lite då och då.
Man kan ta det helt lugnt i kurvorna för att sedan ge på mellan kurvorna å snuten har inte en chans (om man kör sporthoj nyare en -90)

Ska tilläggas att jag bor i västra värmland å kör som regel mest möjligt små krokiga landsvägar.

Från en som alltid kör för fort för det ger mig ett välbefinnande lycka kort och gott.
 
Vet jag att jag gjort nåt väldigt dumt, eller att jag helt enkelt inte orkar dryga med dom om miniskylt, avsaknad av backspeglar eller liknande.

Så ja, utan tvekan.

För rent nöje? Nej. Finns roligare saker att göra.
 
Hade själv aldrig kör ifrån polisen om det inte fanns ett helt självklart sett att skaka bort dom, om ni tycker det skulle va pinsamt att bli stannad för fortkörning vad är det inte då om ni åker fast för fortkörning och smittning.. :)

Känner att jag borde dra en historia som hände mig för ja typ 2 dar sen.
Jag kommer i 120 på en ganska väl trafikerad 70-sträcka. (jag ligger i omkörningsfilen).
Precis när jag med nöd och näppe kör in i den vanliga filen igen så kommer en polisbil bakom krönet med blåljusen på!!
I'll like..: fuuck... :gnissla
Sen kommer jag på att det fanns en camping i närheten med ett flertal bommar så man åkte in där sen va saken biff :D
Vet dock inte om dom va ute efter mig :tungan men kände inte för att tänka så när jag i princip har raka rör :yoparty

Iaf slutsatsen av det här inlägget är att jag äger :) *liiiiiiiiiiiite sarkasm*
 
Last edited:
Nej, känner att jag smet tillräckligt från polisen när jag körde moppe ärligt talat. >.<
 
Man kan ta det helt lugnt i kurvorna för att sedan ge på mellan kurvorna å snuten har inte en chans (om man kör sporthoj nyare en -90).

shbladet2.jpg
 
här ser vi tydligt hur vissa på SH resonerar:näsblod

Orka fortsätta jiddra om detta, lärt mig under de senaste dagarna att FB är Sh är precis de samma. Ger upp:glömdet
 
Det är det som är hela poängen med mitt inlägg: ...massa text...

Ps!
Nu kan ni som vill skälla & gnälla på mig bäst ni vill!! :krama
Ds!

Jag har varken tänkt skälla eller gnälla, då jag till viss del kan hålla med dig. Drog själv snuten på min Push Dakota som 15-åring genom att gena genom en trädgård och ut i skogen... :)

Dock tror jag inte TS hade som avsikt att diskutera huruvida det är lätt/svårt eller hur man bör agera på bästa sätt för att dra snuten, utan snarare få fram vilken mentalitet vi SH-förare har i ämnet.

Jag skulle aldrig dra snuten då det oavsett vad du säger innebär en ökad risk både för mig och min omgivning (trots att jag såklart är världsbäst på att köra hoj i alla lägen). :3freak

Dessutom är det varken värt besväret, stressen eller eventuellt ökat risktagande. För hur duktig och väl någon än känner sin omgivning tvivlar jag starkt på att man bara därför kan dra snuten utan förhöjd puls och stress. Och med det en ökad risk...

Jag vågade inte ta ut Dakotan på över en vecka efter min "lyckade flykt" som 15-åring. Hos moppe-polarna var man ju kung, men att jag i princip sket i brallan på kuppen var ju inget de fick veta... :gnissla

Numera tar jag böterna som en man och sedan en kall öl på balkongen. Helt riskfritt :tummenupp (nåja, frun hade väl ganska exakt 2.800 synpunkter) :gnissla
 
Enligt moppe erfarenheter så är ju inte en bil spec mycket att oroa sig för. Men beror ju från gång till gång.
Is i magen och lagom stress!
 
Resultatet av röstningen säger allt. De flesta skulle stanna. Det är inget jätteproblem. Alla kan inte vara och är inte laglydiga. Men de flesta är det.

Denna trend att ifrågasätta allt pga de olyckor och nyheter som varit, får nog börja närma sig sitt slut... iaf här på SH. Det drar ner stämningen helt i onödan (baserat på röstningsresultatet).

Tråd stängd.
 
Status
Ej öppen för fler svar.
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top