Skinställ

Robban_R6

Rookie
Gick med
18 May 2006
Ort
Uddevalla
Hoj
Yamaha R1 -04 Banhojjen
Har aldrig ägt ett HELT skinsäll tidigare. Därför var jag uppe på bike i helgen för att prova ett innan jag köper. Jag provade str 48 samt 50 48 var tajjt som fasen en fick hjälpa mig att få det av mig medans 50 gick av och på hur smidigt som helst. men det kändes lite stort över bena. Kan ngn hjälpa mig med vilken str jag skall ha??

Mvh
 
Om 48an stämmer i längd och skydden sitter på rätt plats skulle jag kört på 48an.. Det töjer sig en del och man vill ju inte se ut som en säck potatis efter halva sommaren ;-)


Skydden satt där de skulle. Men det var tajjt som fasen. jag får helt enkellt åka och prova igen;)
 
Svårt att säga, men jag hade nog provat 46 för att vara helt säker. (!)

52 fick jag inte på/av mig själv men köpte 50 som krävde att jag blev lyft i stället de första gångerna. Trodde försäljaren skämtade med mig när han föreslog 50.

Efter att ha åkt med det i en månad sitter det perfekt.
 
48:a skulle jag rekomendera.

Köpte ett ställ förra året och valde mellan 50 och 52. 52:an satt bekvämt utan att vara för stort. 50 satt riktigt tight och man kände sig som robocop när man skulle provsitta en hoj för att känna hur det kändes i "körställning". Valde 50 stället och töjde det lite hemma innan jag körde första gången. Tyckte att det var för litet, men efter träning på hojen så satt det precis som det skulle.

Så köp inte ett för stort bara utan lita på vad försäljaren rekomenderar. Ställen töjer sig ganska mycket nrä det är nytt.
 
Tack för era svar. Då tar jag och beställer ett 48 46 tror jag blir aldeles för litet. Kunde knappt röra mig i det så 46 e nog kört. Trevlig helg på er:fyllisar
 
Nyheter
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Back
Top