Skinnställ - rätt eller fel till kåplös hoj?

  • Thread starter Thread starter Raderad medlem 51742
  • Start date Start date
Helt skinnställ - rätt eller fel till kåplös hoj

Kläderna vet inte vilken hoj de används på, det är du som ska skyddas inte hojen :D
 
Som någon skrev så finns det inget som passar till all sorts körning. Tänk efter hur du kör mest gata, bana, bara sol eller åker du varje dag.

Själv har jag helställ för banåkning och aktiv körning. Skinnjacka och mc-jeans för varma dagar. Överdragsjacka till skinnstället om det är kallt eller regnar lite och helt överdragsställ för regn på bana. I garderoben finns ett Halvarsson safty textilställ också men det samlar mest damm. Håller du på ett tag så kommer garderoben bli full...

Skillnaden mellan delat och helt ställ är inte i första hand blixtlåset utan att de flesta helställ är skurna på ett mycket mer extremt sätt för att man ska sitta bekvämt i körposition på en sporthoj. Har man hoj med mer upprätt position eller vill kunna gå omkring i stället så är tvådelat bättre.

Samma resonemang gäller stövlar o handskar :)
 
Man får också åka i franskläder på sporthoj

Varför inte helt raceställ med puckel för bästa aerodynamik?
(men det är bättre med kåpa!)

Får man föreslå så köper man fler alternativ för den åkning som utövas den dagen. Plånboken brukar dock säga ifrån att köpa allt direkt.

Skinnställ, delat-för att enkelt kunna svalka sig, då man mest åker i fint väder o mer aktivt.
Ett bra textilställ (köp Gore-Tex som har garanti och är bästa membranet) för semester, längre etapper eller dåligt väder. T ex Rukka har vissa i kevlarväv och sömmar som skall vara ungefär lika säkra som skinn.
Skinnställ kan såklart kompletteras med ett tunt regnställ men tänk på att det blir oerhört tätt (blött invändigt) efter någon timme.
Regnställ tar oftast mycket vind och kan bli jobbigt (inte textilställ, dock lite sämre än skinn vid högre farter). det blir ofta väldigt halt för rumpan om det inte har speciellt "antihalkmaterial".

Jag har Rukka-ställ med Armacor för semester, långkörning, regn, vår, sommar o vinter.
2-delat skinn för bana, soligt väder o sommar.
Jag tröttnade på att krångla med regnställ, stövelskydd o regnhandskar så det blev Gore-Tex ställ, stövlar, handskar.

Tänkt på den passiva säkerheten:
Varm o torr. Med blöta o kalla händer hinner du inte bromsa o s v
 
För att svara på min egen fråga (tack för alla bra svar som gav bra input :) )...
Efter att ha kört drygt en säsong tror jag det var helt rätt val att välja helt race-ställ. De säkerhetsmässiga fördelarna har vi ju redan varit inne på. Jag kan konstatera att det inte någon gång varit en issue att dra på sig ett helställ, jämfört med motsvarande besvär att dra på sig ett delat. Har suttit på restauranger m.m. där jag dragit av mig överdelen och vid tillfällen när jag behövt byta om har jag haft med mig en väska med ombyteskläder. Tror inte det varit någon skillnad med delat ställ. Hade behövts ombyteskläder vid dessa tillfällen ändå. Vid regn hade man förstås kunnat tänka sig att det varit bra med ett textilställ som komplement, men har insett att jag inte kör vid regn ändå och om det är risk för störtregn kan man alltid skaffa sig ett regnställ att dra över skinnstället.
 
Skinn är ALLTID rätt!!:fakta

Spelar ingen roll vilken hoj, skinn skyddar bäst, håller bäst, fladdrar mindre och jag upplever det svalare en helvetisk varm dag mot textil. ENDA fördelen med textil att det går smidigt hoppa i och ur, sen om det regnar kan det vara bättre..
 
Som alla andra säger jag skinnställ.

Ska du däremot använda hojen med "normalt" till vardags och åka på glassturer, kanske pendla till jobbet och sånt. Skippa raceställ!

Jag gjorde som du tänker, och det hade klart varit värt 2000 till för att få en innerficka att lägga mastercardet i. Åker man som många (mig) oftast 4 hjul till en bana för att busa spelar ju det mindre roll, och då är raceställ både säkrare och oftast billigare.

Allvärders har jag bara på väldans lugna transportsträckor, aldrig vid "rolig" körning.

Edit: :huvet Var lite sent ute
 
Allvädersställ som dessutom skyddar kroppen mycket bättre mot vind och regn.Bullshit att tro att inte ett rejält allvädersställ i fibermaterial men inbyggda skydd för knä, underben, armar mm inte skulle skydda lika bra som ett skinställ.Dessutom så slipper du åka omkring i ett skinnställ och se ut som en erigerad kondom. :crash
 
Propellerhatt och speedos. Kör ju trots allt kåplöst. Någon standard får det vara. RESPEKTH!
 
Helt klart ett skinnställ. Finns inget textilställ som kan mäta sig säkerhetsmässigt. Är du dessutom under 50 bast så finns inget alternativ. :yoparty
 
Rätt eller fel?:va

Ja, jag vet att det är en gammal tråd och en sliten diskussion men jag tycker ändå den är relevant.

Jag kan tycka att ett delat ställ är det mest användbara för gatåka som inkluderar lite av varje. Det blir som en naturlig del av hela mc-grejen. Efter ett tag blir det som en kompis, att det är ett väsen som åtminstone har varit levande känner man på den omisskänsliga lukten, sitt eget känner man igen!:fakta. Använda skinnställ stinker, lika personligt och skiftande som de som intar dessa ställ. Man impregnerar och det klarar väder och vind. Med det, underställ, en tunn fleece och min regnjacka/skaljacka behövs inte så mycket mer.

Jag gillar konceptet som Dainese m fl har, nämligen att man kan kombinera allvädersprylarna med det delbara skinnstället, byxor såväl som jacka. Mest intressant för att förlänga säsongen, kunna variera på semestern, i förekommande fall slippa bråka med regnställ, kunna ta tygjacka med skydd för att ha det lite svalare om man tillhör dem som kör i stan osv.

Jag kör mitt delbara, svettas, stinker och trivs.
 
Skönt att ni ger eran åsikt om skinn eller textil men läser ni inlägg 44 så ser ni att han köpte ett helställ.. :rolleyes:

Men vafan jag följer väl ledet och säger skinn till er andra som går i köpes tankar.
 
Skönt att ni ger eran åsikt om skinn eller textil men läser ni inlägg 44 så ser ni att han köpte ett helställ.. :rolleyes:

Men vafan jag följer väl ledet och säger skinn till er andra som går i köpes tankar.

Noterat, syntes väl bl a på min inledning. Folk vädrar sina åsikter, delar med sig av sina erfarenheter, snackar lite skit, funderar över den egna utstyrseln och är sociala i största allmänhet. Det här kommer att stötas och blötas igen och igen. Vad gör det?
 
Lånar lite...

Idag har man köpt sig gubbställ!! Ett Rukka Gore Tex (svart), får hoppas att kvaliteten speglar priset.
Tänkt att nyttjas vid pendling till och från jobb och kanske på någon långtur.
Sitter ett reflekteringsmönster på som lyser upp i mörket. Känns schysst..
 
Får slå ett slag för Halvarsson Odyssey som jag har haft i år. Har ett membran som heter c change en nano-teknologi, skall ventilera bättre än gore tex, svårt o säga men ja tycker att det fungerat väldigt bra. Är som en regnjacka, det är bara blött utanpå så den torkar snabbt.

Är det varmt varmt så hänger ju inte membranet med, då svettas jag hellre i mitt skinnställ.

http://www.jofama.se/motorcycle_wear/product_details.php?id=181&cid=4

O vill man ha ett som skyddar bra så fanns det en modell som hette Panzar =)
 
Jag köpte mig ett race ställ från Dainese (Avro), Har aldrig ångrat mitt köp!
I början går man som en korsninge mellan apa och robot... orörlig som tusan när man knallar omkring med allt faller på plats när man satte sig på hojen.... nu har dock stället fått hängröv men vafan :P

Skinn blir det ju, helt klart. Och som ni kanske märker har jag snöat in på det här med helställ. Ser en massa argument för detta och söker väl snarare någon slags bekräftelse på att jag tänker rätt :-)

För att vända på frågan en aning, är det någon av er som köpt ett helt race-ställ och som senare ångrat detta och önskat att ni köpt ett delat ställ?
 
Har ett par frågor tilll alla ni som kör tvådelat skinställ och väljer på våra härliga sommardagar att köra skinnjacka och kevlar jeans.

Känner ni er trygga i denna utföring? Ser ni problem att ligga och köra på motorvägen ~125km/h med detta? Kan man koppla samman jeans och skinnjackan som man kan göra i tvådelat? Om inte känner ni er utsatta att ni inte kan göra detta?
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top