Skinnställ för tjej

RMT_Racing

Bitsk
Gick med
17 Mar 2006
Ort
Vendelsö
Hoj
CBR1000RR Repsol
Dax o fixa ett ställ så tjejen kan hänga med någon gång ibland. Finns det någon speciell "size-chart" för tjejer? Hon ska prompt ha ett delat ställ och mina tankar gick kring ett Arlen Ness Lizzard. Någon som kanske har ett sådant och kan ge lite feedback?
 
Och även om det fanns så skulle det vara helt meningslöst. Kanske därför det inte finns också :rolleyes: Alla ställtillverkare kör med sina egna mallar, alla människor är lite olika och stället ska verkligen sitta tight och perfekt. Så som Rasorblade sa, det är bara att åka runt å prova! :)
 
Tyvärr så e det bara till å prova!!:tummenupp

Japp ! Prova !

Tips; På en del passar herrställ bra! Jag tror att vanligtvis så har tjejer längre ben och kortare överkropp, än vi killar. Men ibland passar ett herrställ..

Men som sagt - alla är ju lite olika i kroppen.

Det är ju som omöjligt att ge tips då vi inte vet hur damen din ser ut :huvet

/ M
 
Jag har ett Arlene Ness delat ställ. Storlekarna är lite mysko, för jag har normalt storlek 34 men har 38 i stället och då sitter överdelen nästan lite för hårt med ryggskyddet under. Prova och pinas är det enda som funkar tyvärr.
Det är en viss fördel som tjej med delat ställ eftersom vi inte kan hänga ut våra attiraljer när behoven tränger sig på :rolleyes:

Lycka till!
 
Nyheter
Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Back
Top