Skinnställ 2022?

- Nackskyddet aktiveras/expanderas väl enbart vid krasch, inte vid vanlig körning?

Den aktiveras när du lämnar hojen dvs en vajer som sitter fäst på hojen gör att airbagen löser ut på mindre än 0.25 sek. Påkörning bakifrån blir en knepig olycka för vilket airbag system du än väljer. Du kommer inte märka av att du har en väst på dig vid körning.

Mvh
/Max

Skickat från min SM-G950F via Tapatalk
 
På en sporthoj så funkar Hit-air RS1 bra då patronen sitter på ryggen.
Jag tror att med Helite inkl gaffelsensor så funkar det om du blir påkörd bakifrån, men en sån smäll bakifrån lär ju vippa dig av hojen och då löser snöret ut också.
Har man flera hojar på gatan så blir det pyssligt att flytta gaffelsensorn mellan dem antar jag.
Till min RS1 köpte jag (en orimligt dyr) extra fästpunkt för att flytta mellan hojar med lättare åtkomlig fästpunkt, på banhojen har jag ju trätt linan genom kutsen.
Beträffande skydd för nacken så kolla filmer på YT, jag vill ju gärna att luftpåsen skyddar nacken mot islag i hårda saker, inte bara håller styrsel på skallen.
 
Uppdatering, köpte ett RST helställ med airbag. Efter mycket vånda, men jag kunde prova det ordentligt och torrbryta på en hoj.
Så nu blir det att knalla ikring hemma och vänja sig.
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top