Skillnad på ktm 950sm

RgOlsson

Medlem
Gick med
25 Aug 2003
Ort
Bara
Hoj
KTM 1290 Superduke R -16
är inne på att skaffa en ktm 950sm.

finns några på blocket. men vad e skillnad på årsmodeller

ligger någon 06 och några 08 men vad e skillnaden.

o vad ska man tänka på när man kollar på dom
 
Köp hellre 990 för den går betydligt bättre och den har insprut. En 990 med slipon och öppet luftfilter kan ge allt från 122-127hk på hjulet. En 950 med samma trimdelar bara ger 98-102hk. De är ett helvete att bestycka in förgasarna perfekt på 950. En 990 mappar man om på bara några minuter genom gratis programmet tune ecu. De finns massor av gratis mappar på forum. De enda man måste köpa är en obd kabel för några ca 350kr. 990 motorn är mycket mer bottenstark och har ett helt annat riv i motorn.
En annan stor fördel till sm 990 är att den bekväma ktm smt990 sadeln passar för den ger lägre sitthöjd och består av gel stoppning. Org sadeln på 990 och 950 får man apröv av på bara några få mil.
 
Okej. Bra info. Dom står sig förvisso högre i pris.

vilken årsmodell ska man kolla efter då. hittar mest bara superdukes när man söker på 990
 
Jag har första årg 2008 och den har inga allvarliga brister så du kan köpa valfri årg av 990 utan att vara orolig för något. De ska gå pruta ner en 2008 till 50000kr eller mindre för jag köpte min för bara 47000kr för 2,5 år sedan men nu tycks de inte finnas många beg.
Dessa motorer 950-990 är grymt hållbar jag har läst om flera 950-990 som gått 13000mil+ som inte ens renoverat något vitalt i motorn de har bara bytt enklare saker som bränslepumpar/koppling/slavcylinder till koppling/kamkedjesträckare. Upp till 10000mil är en barnlek för motorn även om man kör rätt hårt. De enda jag råkat ut för på min maskin som nu gått 2200 mil är klapprande kamkedja så man köper nya uppdat kamsträckare. Ktm har uppdat kamkejesträckarna så om motorn klapprar på tomg så bör man köpa nya sträckare. De kostar under 1000kr för två st så de kan du ha i åtanke om motorn klapprar på tomg,,de är enkla att byta utifrån motor.
950 har en känslig bränslepump så många har bytt till mekanisk vacum membranpump som är helt dumsäker. 990 bränslepumpen har ingen svaghet men de händer att den går väck också.

De du ska fråga om vid köp är om de har gjort den stora svindyra servicen med ventilspels koll! De ska kollas med 1500mils intervall och de kan kosta uppimot 8000kr!!
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top