skillnad gsxr 1100r vs rw

daniel 2.3-16

Ny medlem
Gick med
4 Jun 2003
Ort
Skaraborg
Hoj
Yamaha R1 -08
nån här som vet om det är några större skillnader mellan dom vattenkylda o dom oljekylda på motorsidan.kan man plocka delar mellan dom?passar turbosatser till r på en rw?
mvh daniel :confused: :va
 
Det är så gott som inget som sitter i motorn som går att blanda iaf, rw är ju som sagt vattenkyld o r olje/luftkyld. Inte än grenröret passar emellan modellerna, kollektorn sitter olika....sen är det mesta tyngre på dom tidiga rw, gaffel o sånt går ju att byta lite hit o dit o så...men det krävs lite modifieringar på det mesta för att få det o passa.
 
frågan var nog om en färdig turbosats från den oljekylda motorn skulle passa på den vattenkylda utan större modifiering?
 
PD skrev:
frågan var nog om en färdig turbosats från den oljekylda motorn skulle passa på den vattenkylda utan större modifiering?

Nix, varken grenröret eller luftburken passar och det är risk för att intercoolern inte heller passar så bra.
 
Back
Top