Sketsnack/Allmänt tjöt

Kan ni läsa kartan? Dålig bild. Sväng av gamla riksvägen på Siringe-krönet så ska det vara längs vägen

Siringe.jpg

edit: kl 11:00 börjar körningen
 
Last edited:
Drivpaketet är troligen helt slut på min lilla transport moped. Kawasaki KLR 650 (Tengai) - 89. Några bra förslag på vart man köper ett billigt nytt paket?
 
Skulle säga Addemoto eller Ebay om de ska vara billigt.

Addemoto:

Std drivpaket: 730:- (std kedja,ej O-ring), Ekonomi 979:- (förstärkt O-ring eller X-ring Kedja), Super (extra förstärkt QX-ring Kedja) 1256:-

Ebay:

Varierar från 500:- -> beroeende vad man vill ha, kolla länken. :tummenupp

Så de är vad plånka tillåter och du känner. :fakta
 
Gjort något sjukt precis. Jag och en kompis har precis anmält oss till sista sm deltävlingen i motard i borås den 27/9-14

Finns en open klass vi ska köra i:tummenupp
 
Nu är beemern avställd för säsongen. Pissväder + att jag åker bort en del det närmaste.

Vad ska vi nu hitta på för att roa oss ett halvår?
 
Tänkte tipsa om att XLmoto har en drive på kedjespray för 1:-/st (max 3/kund) kan man ju passa på att handla om man ska handla nått mer.

.
Vad ska vi nu hitta på för att roa oss ett halvår?

Tja siktar påa tt hämta en Cross/Enduro snart, så personligen hoppas man på lite Istid igen så man kan få köra lite isrejs i år/nästa år i väntan på bättre väder. annars får man ge sig ut i spåret med offroaden, sen får man väl fylla tiden med, bastu, poker, alkohol m.m. :hihi

Hörde att Bullen var sugen på lite pilkastning och Matusalem Rom. :tungan

ron_matusalem_gran_reserva_15-photo3.jpg
 
Last edited:
tänkte tipsa om att xlmoto har en drive på kedjespray för 1:-/st (max 3/kund) kan man ju passa på att handla om man ska handla nått mer.



Tja siktar påa tt hämta en cross/enduro snart, så personligen hoppas man på lite istid igen så man kan få köra lite isrejs i år/nästa år i väntan på bättre väder. Annars får man ge sig ut i spåret med offroaden, sen får man väl fylla tiden med, bastu, poker, alkohol m.m. :hihi

hörde att bullen var sugen på lite pilkastning och matusalem rom. :tungan

View attachment 411475

alltid redo! (stora bokstäver)
 
Carl rullade in på en 4e plats i första heatet. Jag rullade in som 10e i första... Men min sadel lossnade när det var ca 5 varv kvar så fick sitta ner i hoppen och blev då omkörd av två tror jag. Andra heatet gick bättre för mig. Kom in på en 7e plats då och carl på en 5e. Förbannat kul men riktigt halt. Grannen i depån vurpade 4 ggr på asfalten. Jag var nära många gånger också. Och gruspartiet var nästan lera efter att det regnat så mycket. Nästan 90% av alla förare körde på regndäck med så jag är rätt nöjd övet resultatet ändå. 16 startande i våran klass
 
Goffens yamaha har blivit frånåkt sen jag lärde känna dig så nä nån kawa blir det inte pga det i alla fall...
 
Blev en annan hoj idag. Crf450 13:)

zwF0wMj.jpg
 
Den ser ju riktigt frän ut. Kommer 300hk varianten säljas reggad? Såg att de skrev något om att det inte skulle gå i UK.

Såg i senaste Bike att de är Race versionen som har 300hk läste till mig att de kommer en "gat-version" i november som bara har 225hk, så man börjar undra om 300hk ens kommer finnas tillgänglig för allmänheten ?!
 
Nyheter
BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Back
Top