Sketsnack/Allmänt tjöt

Var med om väldigt bra service igår.
Skulle köpa mig en ny lampa till busabergen pga halvljuset slocknat. Fått för mig att Mekonomen har en sådan lampa så jag åker ner dit. Parkerar bågen utanför och plockar bort lampan. Går in på Mekonomen och så har dom inte en sådan lampa såklart. Går ut och ska sätta i lampan igen när det kommer en snubbe runt hörnet och säger "Tjena, såg att du behövde en ny lampa till din husaberg. Här har du en". Då visar det sig att Werners motor har öppnat på baksidan av Mekonomen och att han sett mig genom rutan när jag kom ner. Jag sa att jag inte hade kontanter på mig och måste följa med in och betala. Men då kontrar han med att dra upp kortläsaren ur fickan. Snacka om att jag blev snopen:rolleyes:

Så idag går min tumme upp till Werners motor :tummenupp
 
De var som sjutton, har Wenners öppnat igen, de var ju nice. vet att dom lade ner MC verkstaden i Huskvarna för ett tag sen och han slutade då Alex Autoservice köpte upp dom. Men då får man göra ett besök där någon dag, är de bakom Mekonomen vid Gamla Flygfältet Ljungarum ?!
 
Stämmer bra raven :) Just nu höll han bara på med lite arbeten han fått in men ska öppna butik inom kort sa han.
 
Bilträff imorgon bakom racket centrum vid Elmia. I skrivande stund så står det att 1624 personer kommer. Ingen av er som ska dit?
Jag och förhoppningsvis några fler motarder ska dit iallafall.

Förra bilträffen åkte jag på ombesiktning på bågen men hoppas jag slipper det imorgon. I tisdags blev jag stannad av mc polisen som ville ge mig 1500 kr i böter för att skylten vart lite böjd efter att jag skrapat den. Men efter mycket om och men så slapp jag... Men om han fick syn på mig igen så åker jag på både böter och ombesiktning pga att skylten inte sitter på den 2 meter långa bögläppen som man har vid besiktning..
QW3OkOQ.jpg
 
Verkar vara poppis hos Farbror blå... :hihi
Blivit stoppad ett par ggr för rutin kontroller men ingen som klagat på skylten trots att man aldrig har haft den på org. läppen.

Men de kanske var för han var inriktad på din skylt som han ville gnälla på nått när han inte gav dig några böter.

När är bilträffen ? Som de ser ut nu blir de en runda på förmiddagen troligen med Bullen och nån mer, han snackade om nått jippo på Frysen, så antar en del är där ?! Vi ska väl kiak förbi en sväng, var visst free Böögers om man signade upp sig på FB ?! Sen blir de aftonen i Norrahammar för att bli firad så ser tight ut, hade varit nice annars...
 
Jag stod bakom en bil och skulle ut i jordbro rondellen. Han kommer i rondellen och får syn på mig och kör emot ut från rondellen och parkerar framför och frågade om det var en moppe eller cross ;)

Jasså är frysen grejen imorgon?

Bilträffen börjar kl 18 tror jag :)
 
Hahaha... Undra om han var sarkastisk elelr om han hade dålig koll...

Mja vet inte om Frysen är grejen dock hörde ja talas om den va Bullen igår så antar de är lite folk där med, i alla fall folket som bruka köra picka racet där.

Ah då skiter sig bilträffen i alla fall, 17.00 ska man vara ute i Norrahammar...
 
:hoppa WOOHOOO!!! Julafton!! :tomten :tomten Tranemovägen är nyasfalterad!! Från Dalstorpsvägen och neråt (och även grymma Dalstorpsvägen!)
De har inte lagt grus i vägkanterna än heller så det är bara en lång svart orm av underbar asfalt genom skogen. Ställ in alla planer i helgen. Ut och panga! :fakta

Första biten mot Kråkebo, Taberg-Angerdshestra är också fixad men grov på nåt vis så hojen rörde sig skumt men inga släpp eller TC-blink ändå :)

blablabla bilträff, urk, bla bla...
Men om han fick syn på mig igen så åker jag på både böter och ombesiktning pga att skylten inte sitter på den 2 meter långa bögläppen som man har vid besiktning..
Du måste ha gott om pengar eller ont om bensin som stannar för länsman hela tiden :D Ta trapporna vid högskolan så är väl saken biff?
 
Nice, Då vet man vart man ska ta en runda i morgon förmiddag då... Tranemo it is. :tummenupp :kär
 
Du måste ha gott om pengar eller ont om bensin som stannar för länsman hela tiden :D Ta trapporna vid högskolan så är väl saken biff?

Länge sen man stannade för en pratstund med länsman.. Har själv tagit trapporna med en svart sh ;)
Goda nyheter ang Tranemo!
 
Med vart och lekt i trapporna där ;).
Nästa gång har jag mer bensin för har inte råd med en ända böter till...
Börjar ju tröttna lite nu kan jar erkänna.
Nästa gång blir det en duell mellan husa 300 och vad det nu är dom åker på...

Har redan blivit några gånger detta året.
Cyklade ifrån mc polisen en gång till och med. Men den jäveln gav sig inte först. Han körde efter oss i Idas park, ner i Friadalen och upp vid bäckadals gymnasiet, ner i Friadalen igen och upp på torpa :D Men det var på den tiden man orkade trampa ordentligt också. Skulle aldrig palla idag ;)
 
Last edited:
Blev lite mycket att göra. Han tyvärr inte förbi frysen. Någon som vill hyra ett (litet)hus i Norrahammar?
 
Nu på lördag är det stubbarace i Björkhaga. Bilar, 4hjulingar och hojar. Ingen mer som ska köra? :)

Har dessvärre inget fordon för de men klart man kan palla sig ut och fota/filma lite. :tummenupp

Får instämma i K-man fråga om vart de ligger, finns lite för många Björkhaga runt om Jkpg.
 
Last edited:
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top