Sketsnack/Allmänt tjöt

Bilder kommer snart.

Bullen och Minibullen har idag kört ca 125mil fullgas!! (i 1,3l skoda pickup. Ingen risk för körkort..)
Markus har idag tränat upp ett öra till öra leende. Han ökade leendekapaciteten med 4cm!!
 
Sjukt vad jag är sugen på att köra hoj!! Har inte kört på en evighet känns det som :-(

skickat från Tapatalk. Ursäkta ev T9-fel
 
Jag fick lov att hämta pizza med 500'an idag

Tyvärr ofrivilligt :(

Sålde Mazdan i fredags och i kväll gick kamremmen på skodan. Skrot :huvet :död
helt billös trebarnsfamilj nu....

Jag vann precis VM-guld i dålig tajming
 
Last edited:
Jag vann precis VM-guld i dålig tajming

Men sen ringde han vaggerydssektionen av Det tungt kriminellt belastade motorcyklistgänget PickenOutlaws... Dem sa "vi ordnar det grabben" :tummenupp
 
Jaha. Nu har man 7 nätters jobb framför mig. Hoppas de blir dåligt väder denna veckan så jag inte missar nåt:arsele

Ne skojar ju såklart. Keep riding cowboys:yoparty
 
Själv hoppas jag på guldväder till helgen så man kan fånga alla SMC åkare på bild på Lördag. :tummenupp
 
jag skiter i helgen men på fredag får det gärna vara ett stråk av strålande solsken från Jönnet ner till Hamburg :P
 
Fasen alltså, lite värme och sol skulle inte sitta fel nu, fast får man välja så hellre nästa vecka/helg än denna visserligen.


Någon som har något bra knep eller tips på medel för att få riktig bögputs på hojen?
Hojen som helhet är i riktigt fint skick, men noterat att nedre delen av själva motorn är lite "gulfläckig", svårt att förklara bättre och lyckas inte googla fram någon vettig bild - kan nog hinna fota det imorgon kväll och ladda upp.
 
Är de motorn i sig eller är de underbelly plastkåpan som är gulaktig. Är de motorn så brukar "Brääklen" funka ypperligt vid rengörning.
 
Hej,

Är det någon som har utrustning för att böja rör av mc-avgas diameter?
fick en pensionerad remus burk från en R1 som jag tänkte få dit på tdm:en

Vilken tjocklek på väggen i röret rekommenderas? Är det någon som har dragit
egna rör på sin hoj (lite mer än en ölburk direkt på cylindern :))
 
Är de motorn i sig eller är de underbelly plastkåpan som är gulaktig. Är de motorn så brukar "Brääklen" funka ypperligt vid rengörning.

Japp, själva motorn/metallen i sig.
Bräkleen eller motsvarande låter inte fel, dock en kommentar som gör mig osäker:


Men se till att ytor som INTE är bromsskivor och som INTE ska rosta inte blir rena. Det går på nolltid att få rost om du rengör med bräkleen.

Kanske visserligen mest osäker på vad han menar med den dubbelt (trippelt) negativa meningen... är det risk för rost efter behandling eller är det inte det? :va
 
Tja i värsta fall kan man alltif ta lite 5-56 om man vill "fetta" upp ytan igen. Vad jag vet så lär inte motorn rosta då de är gjutet i aluminium/aluminium legering. Skulle var a om man får nått på rören, men har anv bräääklen till mycket jag rengjort och har inte sett nått som rostat ännu.
 
Nyheter
Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Back
Top